Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Zatürre (pnömoni) akciğerlerin virüs veya bakterilere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Akciğerin bazen tek bir lobunu, bazen de tamamını etkileyen bu hastalık dünya çapında 5 yaş altındaki çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 19’undan sorumludur. Çocuklarda zatürre hastalığı, günümüzde geçmişe göre daha kolay tedavi edilebilmekle beraber gelişmekte olan ülkelerde ebeveynleri hala korkutmaktadır. Erken teşhis ve aşılama hastalığın önlenmesi ve iyileştirilmesi açısından çok önemlidir. Yeterli, sağlıklı beslenme ve hijyen de bu açıdan önemlidir.


Bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocuklarda daha sık görülen zatürre, bulaşıcı bir hastalıktır. Zatürreye yol açan mikroplar genellikle hasta kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman havaya karışan damlacıklar aracılığıyla bulaşır. Hastayla yakın mesafeden konuşmak ve öpüşmek, hastanın salyası ve öksürüğüyle kirlenmiş yüzeylere temas etmek de bulaşmaya sebep olabilir. Sonbahar – kış döneminde havalar soğuduğu için insanlar kapalı ve havasız ortamlarda daha fazla zaman geçirirler; dolayısıyla zatürre bu mevsimlerde daha sık görülür.


Zatürre anne – babalar için korkutucu bir hastalıktır, ancak bazı riskli gruplar dışında genellikle ayakta tedavi ile olumlu sonuçlar verir. Aşağıdaki durumlarda çocuklar hastalığı ağır geçirebilirler, hastaneye yatırılmaları gerekebilir.


*Kronik hastalığı olanlar


*Bağışıklık sistemi güçsüz olanlar


*İyi beslenememiş çocuklar


*Sigara dumanına maruz kalanlar


*Prematüre bebekler (Gebeliğin 37. haftasından önce dünyaya gelenler)


Hastalığın bakterilerden kaynaklanması durumunda zatürre tedavisi için doktor tarafından antibiyotik verilir. Hafif zatürre vakalarında 10 gün süreli ayakta tedavi genellikle yeterli olur. Hastalık virüs kaynaklıysa, özellikle de influenza (grip) saptanmışsa hekim tarafından antiviral tedavi tavsiye edilir.


Çocuklarda Zatürre Belirtileri


Ön planda olan belirtiler genellikle solunum yollarıyla ilgilidir. Hastalık hafif veya ağır bir seyir izleyebilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda çok belirgin zatürre bulguları görülmeyebilir. Hastalık başlangıcındaki bulgular genellikle halsizlik ve iştahsızlıktır. Çocuklarda özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen bu hastalığın belirtileri şunlardır:


*Ateşin yükselmesi


*Öksürük


*Nefes almakta güçlük çekme, sık nefes alma


*Göğüs ve karın ağrıları


*Mide bulantısı ve kusma


*İştahın azalması


*Halsizlik


*Beslenme bozukluğu


*Uyku hali


*Göğüs kafesinde çekilme


*Morarma


Çocukları Zatürreden Korumak İçin Yapılması Gerekenler


*Sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlamak


*Zatürreden korunmak için yapılması gereken aşıları aksatmamak


*Kışın kapalı, havasız ortamlardan ve hasta çocukların bulunduğu alanlardan uzak tutmak


*Yanlarında sigara içmemek, sigara içilen ortamlardan uzak tutmak


*Tedavi sürecinde dinlenmelerini sağlamak ve bulundukları ortamları havalandırmak

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız