Acil Bakıcı Arıyorum Diyorsanız Bunlara Dikkat Edin!

Acil Bakıcı Arıyorum Diyorsanız Bunlara Dikkat Edin!

Acil bakıcı arıyorum” ilanlarını internet ortamında sıklıkla görebilirsiniz. İnsanlar bir sebeple kısa bir süre içinde bir bebek ya da çocuk, yaşlı ve / veya hasta bir aile büyüğü için bakıcı aramak zorunda kalabilirler.


Böyle bir arayışın bazı riskleri olabilir. Çoğu zaman bakıcıyı evinizde çocuğunuzla ya da bir yakınınızla beraber yalnız bırakacaksınızdır ve kuşkusuz titiz davranarak doğru bir seçim yapmak istersiniz. Muhtemelen bunun farkındasınızdır ama işi aceleye getirmekten başka çareniz yoktur. Yine de mümkün olduğu kadar dikkatli olmanız gerekir. Aşağıda acil bakıcı ihtiyacı söz konusu olduğu zaman yapılması gerekenler, bir oyun ablası ile anlaşma alternatifi gibi konularda size yardımcı olacak bilgiler ve tavsiyeler bulabilirsiniz.


Acil Bakıcı İhtiyacı Duyulmasına Yol Açan Durumlar  • İşe geri dönme zamanı geldiyse ve hala uygun birini bulamadıysanız,

  • Evde geçirecek daha çok zamanınız olduğu halde iş yerinizde hesapta olmayan bir şekilde size ihtiyaç duyulduysa,

  • Bakıcınız önceden haber vermeksizin işi bıraktıysa,

  • Başınıza bütün planlarınızı altüst eden kaza, hastalık gibi bir durum geldiyse

  • Hafta sonunda çalışma veya aniden bir yere gitme zorunluluğu gibi rutini aksatan şeyler olduğunda kısa zamanda bir bakıcı bulmak için harekete geçmek durumunda kalabilirsiniz.


Bakıcı İhtiyacı İçin Kimlere Başvurabilirsiniz?


Bir sebeple acil bakıcı bulma ihtiyacı duyan kişiler yakınlarından veya arkadaşlarından birinin bir süre için de olsa bu işi üstleneceğini umut edebilirler. Fakat işler düşünüldüğü gibi gitmeyebilir. Bazı tanıdıklar bu işi yapmaya hevesli olmayabilirler. Gerçekten yardımcı olmak isteyenler olsa bile, sizin aceleniz varken onların o anki şartları uygun olmayabilir.


Size destek olmaya gönüllü bir aile büyüğü de bulabilirsiniz. Fakat sağlık durumunun ve enerjisinin bebeğinize ya da yaşlı teyzenize bakması için uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Şu da var ki aile büyükleri, çocuk bakımı söz konusu olduğunda sizin koyduğunuz kurallara tam olarak uyum sağlayamayabilirler.


Bu yüzden, sizin için mükemmel bir bebek bakıcısı ya da oyun ablası veya yaşlı bakıcısı temin edebilecek profesyonellerle iletişim kurmak daha iyi bir alternatif olabilir.


Bu noktada, Damla Danışmanlık firması olarak, acil çocuk bakıcısı ve ev işlerine yardımcı gibi daha kapsamlı ihtiyaç durumları da dahil olmak üzere bakıcı konusunda size memnuniyetle yardımcı olmaya çalışacağımızı hatırlatmak isteriz.Acil Bakıcı Arıyorsanız Önce İhtiyaçlarınızı ve Beklentilerinizi Tespit Edin


Kısa süre içinde bir bakıcı bulmak durumunda olduğunuz içindoğal olarak gergin ve telaşlı olabilirsiniz ama yine de mümkün olan en verimli kararı verebilmek için mantıklı düşünmeniz gerekir. İhtiyaçlarınızı eksiksiz olarak belirlemek işinizi kolaylaştırır.


Geçici bir süre için bakıcı arıyorsanız bu süreyi kesinleştirin. Bakıcıdan beklediğiniz işlerin listesini yapın.


İşinizin düşündüğünüzden uzun sürmesi ihtimali üzerinde düşünün. Bu durumda bakıcının başlangıçta söylediğinizden daha uzun süre çalışmasını istemek durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir durum varsa görüşme sırasında “Size 2 ay için ihtiyacım olacağını düşünüyorum ama duruma göre daha uzun da olabilir” diyebilirsiniz.


Bunun gibi bakıcıyı bilgilendirmeniz gereken diğer detayları da belirleyin. Acilen bulmanız gereken bakıcıya sadece 1 hafta için ihtiyaç duyuyor olsanız bile işlerin doğru bir şekilde yürütülmesi gerekir, değil mi? Bu yüzden, oyun ablası ya da abisi arıyor olsanız da, uzun süreli bir bakıcı arıyor olsanız da ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi eksiksiz olarak belirlemelisiniz.


Acil Bakıcı Arıyorsanız Oyun Ablası Seçeneğini De Değerlendirin


Bir oyun ablası çoğu zaman üniversitelerin çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili bölümlerinde okuyan ya da eğitimini tamamlamış olan genç ve enerjik bir çocuk bakıcısı alternatifidir. Kısa zaman içinde bir çocuk bakıcısı bulmanız gerekiyorsa ve kısa süreli bir hizmet bekliyorsanız bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Eğitimli oyun ablaları, acilen bir toplantıya veya davete katılmanız gerektiğinde çocuğunuzla oynarlar, sohbet ederler, gerekiyorsa ödevlerine yardımcı olurlar ve güvenliğini sağlarlar. Hemen her zaman kısa süreli olarak çalıştıklarından ücretleri de saatlik olarak belirlenir.Acil Bakıcı Ararken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


İyi bir bakıcı bulmak için zaman ayırmak ve titiz davranmak gerekir ama acil bakıcı arayışı söz konusu olduğunda arayan kişinin fazla vakti yoktur. Bu durum yanlış karar verme riskini yükseltir. Riski minimuma düşürmek için tecrübeye ve referanslara odaklanmanız iyi olur.


Bir çocuk bakıcısı arıyorsanız işe alacağınız kişinin çocuğunuzun özellikleri ve temposuna ayak uydurabileceğinden, ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayacağından emin olmanız gerekir. Hasta bakıcısı arıyorsanız hastanıza mükemmel bir şekilde bakım verebilecek, kendisini ve çevresini temiz tutacak, tedavi rutinini tam olarak yerine getirecek biriyle anlaşmalısınız.


Ne kadar aceleniz olursa olsun, çocuğunuzu, annenizi veya babanızı işinin ehli ve güvenilir olmayan birine teslim etmemelisiniz. Bunu istemezsiniz de elbette, fakat zamanın sınırlı olması sizi yanlış bir karar almaya sevk edebilir. Adaylarla uzun uzun görüşecek zamanınız olmadığına göre aynı işi daha önce de yapmış ve önceki işverenlerini memnun etmiş olmalarını esas alarak karar verebilirsiniz.


Böyle birini bulmak için eşinize dostunuza haber vermeyi tercih edebilirsiniz tabii ki. Fakat yasal zeminde hizmet veren, tecrübeli ve güvenilir bir insan kaynakları firması daha iyi bir alternatif olabilir. Yakınlarınızın çevresinde aradığınız özelliklere sahip insanlar olmayabilir ya da bulunması zaman alabilir. Ama bu tip firmaların aday havuzlarında her zaman farklı özelliklere sahip bakıcı adayları bulmak mümkündür. Bu da kısa süre içinde istediğiniz gibi birini bulmanızı kolaylaştırır.


Ailelerin çocuk bakıcısı seçerken yaptığı hatalar konulu yazımızda bakıcı ararken nelere dikkat etmeniz ve nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda bilgiler bulabilirsiniz.Kim İçin Acil Bakıcı Bulmanız Gerekiyor?


Bir bakıcıda olması gereken özellikler iki yönden açıklanabilir: Bunların bir kısmı güvenilir, dakik, temiz, sağlıklı, soğukkanlı olmak gibi bakıcı arayan herkesin dikkate aldığı genel özelliklerdir. Bunun dışında, bakıcıların, bakım verecekleri kişinin yaşına, özelliklerine, durumuna ve sorunlarına bağlı olarak değişen spesifik özellikleri de vardır.


Bakıcı olarak işe alacağınız kişi bir bebeğe veya küçük bir çocuğa bakacaksa bunu yapabilecek donanıma ve yeterliliğe sahip olmalıdır. Okul çağında bir çocuğa bakım verecek bir bakıcının çocuğun ödevlerine, zayıf olduğu derslerde ilerlemesine yardım etmesi gerekebilir. Bu durumda eğitimli bakıcı adaylarıyla görüşmelisiniz. Fiziksel ve / veya zihinsel engeli olan bir çocuk için de bu alanda eğitim almış bir bakıcı tutmak gerekebilir.


Yaşlı ve hasta bir yakınınız için bakıcı arıyorsanız adayların kişinin durumuna uygun olarak bakım verebileceğinden emin olmalısınız. Bazen bireyin bakımı için yapılması gerekenler ilaçlarının zamanında verilmesinden, yemeğinin yapılıp beslenmesini sağlanmasından ibaret olabilir. Ama yatalak hasta bakımı yapılacaksa duruma göre ilkyardım ve pansuman gibi konularda bilgisi olan, alt değiştirmek ve ördek değiştirmek gibi işleri yapabilecek deneyimli bir hasta bakıcısı aramak gerekir.Acil Bakıcı Ararken Aynı Zamanda İyi Bir Bakıcı Bulmanız Gerektiğini Unutmayın


Hayat olumlu olumsuz, sevimli sevimsiz sürprizlerle dolu. Beklenmedik bir olay herhangi birimizi herhangi bir sebeple en kısa zamanda bir bakıcı temin etmek durumunda bırakabilir. Bu durumda zamanınız kısıtlı olduğu için normalde olacağınız kadar dikkatli olmayabilirsiniz. Yine de, acil bakıcı arayışı içindeyken aynı zamanda iyi bir bakıcı bulmanız gerektiğini unutmamalısınız.


Çocuğunuzla veya yaşlı yakınınızla ilgilenmesi gereken bakıcının üstlendiği işleri yapabilecek güvenilir biri olduğundan emin olmalısınız. Bu kişinin sizi yarı yolda bırakacak biri olmaması da çok önemlidir. Zira özellikle ciddi bir olumsuzluk yüzünden böyle bir arayışa girdiyseniz, işini üstünde anlaştığınız süreden önce bırakan bir bakıcı sıkıntınızı daha da arttırır.


Ne kadar aceleniz olursa olsun, işe alacağınız bakıcının yapacağı işin gerektirdiği temel özellikleri taşıdığından emin olmalısınız. Çünkü kendisine çok değer verdiğiniz birisini emanet edeceksiniz.


Damla İnsan Kaynakları ile Acil Bakıcı Bulmak


Sınırlı bir zaman içinde en doğru bakıcı adayıyla buluşabilmenin yolu onu Damla İnsan Kaynakları gibi saygın bir firma aracılığıyla bulmaya çalışmaktır. Bizimle iletişim kurup aradığınız bakıcının sahip olması gereken özellikler, çalışma süresi ve ücret gibi bilgileri vermenizden hemen sonra portföyümüzden sizin için en uygun adayları aramaya başlayabiliriz.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız