Bebeklerde Kaka Yapma Zorluğu

Bebeklerde Kaka Yapma Zorluğu

Öncelikle şunu belirtmek isteriz: Bebeklerde kaka yapma zorluğu her zaman kabızlık sorununa işaret etmez. Birçok bebek başlangıçta kakasını yaparken güçlük çeker. Bunun sebebi genellikle bebeğin makat kaslarını kullanmayı bilmemesidir. Bebeklerde kabızlık olduğundan söz etmek için çocuğun dışkısının sert ve kuru olması, dışkılama sırasında fazla zorlanması ve ağrısı olması gerekir.


Bebekler Kaka Yapma Sorunu Hakkında Bilgiler


Yenidoğan Bebeğin Kakası Nasıl Olur?


Bebek ana rahmindeyken bağırsakları katranımsı bir madde olan mekonyumla dolduğu için ilk kakası yeşilimsi siyah renkte olur.


Hayatının ilk 24 saati içinde bebek bu maddeyi bağırsaklarından atar. Bundan sonra, 3 – 4 gün boyunca geçici dışkı atmaya başlar. Bu dışkı partiküller içerir, rengi de koyu yeşile çalan bir sarı tonundadır.


Bu süreçte bebeğin dışkısı sümüksü bir yapıda olabilir ve bazen kan görülebilir. Bu kan büyük ihtimalle bebeğin doğum sırasında yutmuş olduğu kandır ama yine de doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.


Geçici dışkı döneminin 3 – 4 gün içinde sona ermesinin ardından bebeğin kaka rengi normale döner. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısı altın sarısı renginde ve biraz suludur, ayrıca parçacıklar içerir. Mama ile beslenen bebeklerin kakası biraz daha koyu ve kıvamlı olur.Bebeğin Kakası Sert Değilse Bu Gerçek Bir Kabızlık Değildir


Bazı bebekler, özellikle ilk 1 – 2 aydan sonra sulu bir kaka yapmaya başlarlar. Bu genellikle geçici bir sorundur ve bebeklerde kabızlık olarak tanımlanan durum değildir. Ebeveynler bu durumda da “Bebeğim kabız” endişesine kapılırlar fakat özellikle de bebeğin keyfi yerinde görünüyorsa korkmak gerekmez. Bebek, kakasının sert olmamasına rağmen zorlanabilir zira henüz güçsüzdür, karın kasları zayıftır ve kakasını yatarak yapmak zorunda olması da işini zorlaştırır.


Bu sorun genellikle bebek 5 – 6 aylık olup büyüdüğü, hareketlendiği zaman, ek gıdalara ve mama sandalyesine oturmaya başlamasının da etkisiyle ortadan kalkar.


Bebeğinizin kakası sulu ise bunu yumuşatacak bir şurup veya zeytinyağı vermenizin pek bir anlamı yoktur. Doktor tavsiyesiyle alınan bağırsak hareketlerini düzenleyici bir şurubun faydası olabilir.Anne Sütü ile Beslenen Bazı Bebekler Seyrek Olarak Kaka Yapabilirler


Sadece anne sütü ile beslenen bebeğinizin haftada bir – iki kereden fazla kaka yapmaması size endişe verebilir. Çoğu zaman doktorların bu durumu kabızlık olarak nitelendirmediklerini ve normal kabul ettiklerini belirtmek isteriz. Bebeğinizin süt emmesinde, kilo alımında bir sorun yoksa, bariz bir huy değişikliği görülmüyorsa, genel durumu iyi ise bu durum bir hastalık belirtisi sayılmamaktadır. Bu dönemde bebeğin seyrek olarak kaka yapması ileride mutlaka bağırsak tembelliği yaşayacağı anlamına da gelmez.


Yine de, bebeğin durumunu doğru değerlendirmek, en doğru bilgi ve tavsiyeleri almak için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.


Bebeklerde Kabızlık Belirtileri  • Kakanın kuru, topaklanmış ve sert olması

  • Karında sertlik

  • Bebeğin kaka yapmadan önce hırçınlaşması, ağrısı varmış gibi davranması

  • İştah kaybı

  • Ağlama ve huzursuzlukBebeğin Kaka Yapmasını Kolaylaştırmanın Yolları  • Karnını papatya – lavanta yağ karışımıyla ovalayın. Bebe yağı veya cildi yumuşatan ve rahatlatan başka yağlar da olabilir. Masajı dikkatle yapın ve süreyi fazla uzatmayın. Bu, bebeğin gevşemesine ve bağırsaklarının harekete geçmesine yardım eder.

  • Bacaklarını ayak bileklerinden tutarak hafifçe kendinize çekin. Sonra da bebeğin karnına doğru nazikçe itin. Bu hareketi 3 – 4 saniye arayla birkaç kere tekrarlayın.

  • Bebeğinizi uygun, rahat bir zemine yüzüstü yatırıp sırt ve omuz bölgelerine dairesel hareketlerle masaj yapın.

  • Elinize bir miktar bebe yağı alın. Dairesel hareketlerle bebeğin ayaklarının altına ve avuç içlerine masaj yapın.

  • Anüsünün dış kısmına bebekler için üretilmiş yumuşatıcı bir krem veya vazelin sürmek işe yarayabilir.


Bebek Bakıcısı Seçerken Bu Konularda Bilgisi Olduğundan Emin Olun


İyi bir bebek bakıcısı bakımını üstlendiği bebeğin muhtemel sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgi sahibi olmalı, bir problem olduğunu fark ettiği takdirde zaman kaybetmeden aileyi bilgilendirmelidir. Soğukkanlı olması da önemlidir; çünkü böylece beklenmedik durumlarda gerektiği şekilde hareket edebilir.


“Referanslı, eğitimli, tecrübeli bir bebek bakıcısı arıyorum” diyorsanız Damla İnsan Kaynakları ile iletişime geçebilirsiniz. 20 yıllık geçmişi olan, yasal zeminde hizmet veren saygın bir firmayız. Farklı büro ve ev personeli ihtiyaçlarınız için size de yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız