Bebeklerin Uyku Düzeni İçin Tavsiyeler

Düzenli uyku bebeklerin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Ciddi seviyede bir uyku problemi olan bebeklerin vücudu büyüme hormonunu yeterince salgılayamaz. Bebeklerde uyku düzeni sağlanmadığı sürece, hem bebeğin kendisi huzursuz olur, hem de ebeveynleri, özellikle de annesi çok yorulur.


Bebeğin doğumunu takip eden ilk aylarda anne – babaların bir geceyi hiç uyanmadan geçirme ihtimali yok gibidir. Bebeklerin günlük ritmi, gece – gündüz ayrımını öğrenmeleri için aşağı yukarı 6 aylık olmaları gerekir. Bu adaptasyon sürecinde aileler hem kendileri için, hem de bebek için bazı düzenlemeler yapabilirler.


Bebeklerde Uyku Düzeni


Aylara Göre Uyku Süresi


Yenidoğan bebekler günde 16 – 18 saat uyurlar. Bebeğin gece – gündüz ayrımı yapma becerisi henüz oluşmamıştır. İlk 3 ayda gündüz uykusu gece uykusundan daha uzun süreli olabilir.


3 – 6 aylık bebekler günde 15 saat kadar uyurlar. Genellikle bunun 10 saati gece uykusudur.


6 – 9 aylık bebekler geceleri 6 – 7 saat kesintisiz uyuyabilirler. Bu dönemde günlük uyku süresi 13 saat civarındadır.


9 – 12 aylık bebeklerin geceleri sıklıkla uyanması çok fazla görülen bir durumdur. Bu dönemde uyku süresi genellikle 11 – 12 saat kadardır. Bunun 10 saati gece uykusudur. Gündüzleri de iki kere ve toplam 1 – 2 saat uyurlar.


12 – 24 aylık bebekler günde 12 – 13 saat uyurlar. Bu dönemde gündüz uykularının sayısı 1’e düşebilir.


Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?


Bebeğinizi Uyku İçin Hazırlayın


Yenidoğan bebeğin uyuması için altının temiz, karnının tok ve gazının çıkarılmış olması yeterlidir. Oda ısısı da 20 – 24 derece arasında olmalıdır. Bebek büyüyüp de dış dünya ile bağlantısı güçlendikçe bu şartları sağlamak yetersiz olmaya başlar. Dikkatini dağıtacak sesli uyaranları bebekten uzak tutmak gibi önlemler de almak gerekir.


Bebek Aşırı Yorgun Olmamalı


Bazı anneler bebeği ne kadar geç uyuturlarsa o kadar uzun süre uyuyacağını düşünürler ama bu doğru değildir. Bebek çok geç uyutulduğu için yorgun düşerse uyku düzeni bundan olumsuz etkilenir. Uykuya dalması da, kesintisiz uyuması da zorlaşabilir. Bu yüzden, bebeğinizin gösterdiği yorgunluk belirtilerini dikkatle gözlemelisiniz. Yorgun olmalıdır, ama çok fazla değil.


İlk 3 Ayda Bebeğinize Gece – Gündüz Ayrımını Öğretmeye Çalışın


Bebeğinizin daha uzun süre uyanık kalmasını ve gece – gündüz ritmini kavramasını sağlamak için gündüzleri konuşarak, oynayarak onu oyalamayı deneyin. Gece saatlerinde uyunması gerektiği anlaması için de uyku hijyeni prensiplerini uygulayın. Yani çevresinde mümkün olduğu kadar az ışık olmasını sağlayın ve uyuyacağı ortamı ses ve diğer dış uyaranlardan arındırın.


Şarkı Söyleyin veya Müzik Dinletin


Bebeklerde uyku düzeni için yapılabilecek şeylerden biri de müziğin olumlu etkilerinden faydalanmaktır. Bebeğinizi yatırdıktan sonra yavaş bir sesle ona birkaç şarkı söylemeyi veya hafif müzik dinletmeyi deneyin. Bunlar uykuya geçmesini kolaylaştırabilir.


Ilık Banyo Rahatlatır


Yatma saatine yakın bir zamanda yapılan ılık bir banyo bebeği rahatlatır, uykuya daha çabuk dalmasına ve iyi uyumasına yardım eder.


Bitkisel Yağla Masaj


Bebeğinizi yatırmadan önce vücuduna badem, lavanta ya da papatya yağıyla yavaş yavaş, nazikçe masaj yapın.


Masal Anlatın, Kitap Okuyun


Ebeveynler olarak muhtemelen bebeğe kitap okumanın faydaları hakkında bir şeyler biliyorsunuzdur. Ona kitap okuyarak, masal anlatarak bebeğinizin kelime dağarcığının zenginleşmesine, belleğinin güçlenmesine, iletişim becerilerinin gelişmesine yardım edebilirsiniz. Bu, aynı zamanda bebeğin uykuya dalmasına da yardım eder.


Bebeğin Emerek veya Biberonla Beslenerek Uykuya Dalmasını Önleyin


Bebeklerde uyku düzenini sağlamak için uyku zamanına 1 saat kala bir rutin uygulamak gerekir. Böylece bebeğinize “Uyku zamanı geldi” sinyalini vermiş olursunuz. Emzirme bir bebeği uyutma yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Her zaman süt emerek veya biberonla beslenerek uykuya dalan bir bebek bunlarla uyku arasında bir bağlantı kurabilir. Bu durum zaman içinde bebeğin başka şekilde uykuya geçmesine engel olabilir.


Bebeğinizi uykulu bir hale gelene kadar emzirebilirsiniz. Fakat meme emerken uykuya dalmasına izin vermemelisiniz.


Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Diğer Tavsiyeler  • Bebeğinizi gece uykusu için yatırırken çevresinde uyanırsa oyun zamanının geldiğini düşünmesine yol açabilecek hareketli oyuncaklar bulundurmayın.

  • Geceleri bezini kontrol edecek olursanız bunu nazikçe yapın. Çok gerekli olmadıkça geceleri bebeğin altını değiştirmemeye çalışın.

  • Uykuya yatırmadan önce bütün ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun.

  • Her gün aynı saatlerde uyumasını sağlamaya çalışın.

  • Geceleri bebeğinizin yanında geçirdiğiniz zamanlarda sakin ve yavaş hareket edin.

  • Bebeğin gece uyuyacağı odada gün içinde oyun oynama, kitap okuma gibi etkinlikler yapın. Gün içinde aynı odada onu gündüz uykusuna da yatırın.

  • Bebeğinizi yatırırken kullanacağınız kelimeleri belirleyin ve bunları birkaç hafta düzenli olarak tekrar edin.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız