Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

Bebeğinizi biberonla beslemeye başladığınız zaman biberon temizliği hakkında bilgi edinmeniz de gerekir. Yeterince temizlenmeyen bir biberonun içinde üreyen bakteriler bebeklerde ishal, mide bozukluğu ve başka sorunlara yol açabilir. Biberonu sıcak suyla yıkamak ve içini fırçalamak temiz olmasını sağlar ama içinde hastalık yapan mikroorganizmaların birikmesini engellemek için biberon sterilizasyonu yapmak gerekir.


Biberonu Sterilize Etmenin Yolları


En basit sterilizasyon şekli biberon şişesini ve diğer parçaları kaynatmaktır. Bir tencereyi sadece bu işlem için ayırın, başka herhangi bir şey için kullanmayın.  • Biberon şişesini tamamen boşalttıktan sonra sıcak suyun altında iyice yıkayın. Bu sırada biberon şişesinin her noktasına erişebilecek esnek bir fırça da kullanmalısınız.

  • Bu iş bitince biberonu bol suyla iyice durulayın.

  • Biberonun ve aparatlarının rahatça sığacağı bir tencereyi suyla doldurun. Suyun kaynamasını bekleyin.

  • Biberon şişesini ve diğer parçalarını birbirinden ayırıp kaynayan suyun içine bırakın. Her bir parçanın suya gömülmüş olmasına dikkat edin.

  • 10 – 15 dakika sonra hepsini tencereden çıkarın.


Biberonu sterilize etmek için bir biberon ve emzik sterilizatörü de kullanabilirsiniz. Bakterileri yüksek ısıda su buharı uygulayarak öldüren bu tip makinelerin sebzeleri buharda haşlamak, mamayı ısıtmak, yumurta pişirmek gibi ekstra özellikleri de olan modelleri mevcuttur. Ayrıca seyahat sırasında kullanılmaya uygun, mikrodalga fırının içinde kullanılabilen modellerini de bulabilirsiniz.Biberonu Ne Sıklıkla Yıkamak Gerekir?


Her beslenme saatinden sonra yıkamak, bir sonraki beslenme zamanı gelene kadar da sterilize etmek en iyisidir. Sıcak su ve uygun bir deterjan, yukarıda da belirttiğimiz gibi, biberonun temizlenmesini sağlar. Ancak, içinde herhangi bir enfeksiyona yol açabilecek bakteriler kalmaması ancak sterilizasyon işlemiyle sağlanabilir.


Biberonu Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Önce biberonu ters çevirip içindeki mama kalıntılarının dökülmesini sağlayın. Sonra da suyla çalkalayın.

  • Biberon temizliği için her zaman sıcak su kullanın.

  • Zararlı kimyasal maddeler içermeyen organik deterjanlarla temizleyin.

  • Çok iyi duruladığınızdan emin olun.

  • 1 yaşından küçük bebeklerin biberonlarının bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmez


Emzik De Aynı Şekilde Sterilize Edilebilir


Emzik kullanan bebeklerin emziği her zaman temiz olmalıdır. Bebeğinizin emziği yere düştüğü zaman suya tutup tekrar vermekten kaçınmalısınız. Bunun yerine yanınızda her zaman 1 – 2 yedek emzik bulundurmanızı tavsiye ederiz.


Emzik sterilizasyonu da biberonunkinden farklı değildir. Bebeğinizin biberon ve emziklerini bir arada sterilize edebilirsiniz.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız