Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İçin Tavsiyeler

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İçin Tavsiyeler

Günümüzde çocuk bakıcısı arayan aileler giderek çoğalmaktadır. Bu arayış büyük şehirlerde daha yüksek bir orandadır. Bu durumun başlıca sebebi çalışan kadınların sayısındaki artıştır. Ailede 1’den fazla çocuk bulunması, yoğun bir sosyal hayat veya annenin çocuğuna gerektiği gibi bakmasına engel olan bir sağlık sorunu olması da “Çocuk bakıcısı arıyorum” ilanlarının çoğalmasına yol açan etkenler arasındadır. Bunun dışında, varlıklı ailelerde, anne çalışmasa da ailenin gücü buna yettiği için bir çocuk veya bebek bakıcısı tutarak hayatını kolaylaştırma yoluna gidebilir.


Çocuk bakıcısı arayan aileler bakıcılar hakkındaki olumsuz haberlerden etkilenirler. Gerçekten de yanında çalıştıkları aileye veya bireye zarar verecek davranışlar sergileyen veya işini gerektiği gibi yapmayan bakıcılar mevcuttur. Bu yüzden bazı aileler bakıcı ararken önce aile büyüklerinden birinin bu sorumluluğu alıp alamayacağını araştırırlar ya da uygun bir bakıcı bulmak için çevrelerinden tavsiye isterler.Bu işi yapmaya gerçekten istekli olan, yeterli enerjiye ve donanıma sahip bir aile büyüğünün çocuğunuza bakması güzel bir seçenek olabilir. Bu durumda kendisinin sizin kurallarınıza ve prensiplerinize uygun bir şekilde bakım vereceğinden de emin olmanız gerekir. Aile büyükleri insana güven verir ve bu önemlidir. Bazı ailelerin bu seçeneği tercih etmesinde ekonomik etkenlerin de rolü vardır.


Öte yandan, titiz bir araştırmadan sonra seçilmiş deneyimli bir bakıcının daha etkili ve verimli bir çocuk veya bebek bakıcısı alternatifi olduğunu düşünen ailelerin sayısı da oldukça fazladır.


İnsanın çocuğu için bakıcı seçerken endişeli olması ve detaycı davranması elbette ki normaldir. Bakıcılarla ilgili şiddet, hırsızlık, haber vermeden işten ayrılıp insanları mağdur etme türündeki haberlerden tedirginlik duymak da öyle. Fakat işini seven, sorumluluk sahibi, vicdanlı, sevecen ve dikkatli bir bakıcı bulmak da mümkündür ve bunun hayatınız üzerinde çok olumlu etkileri olur.


Seçim yapmak için zaman ayırarak, detaylı bir araştırma yaparak, doğru şirketlere başvurarak aradığınız riskleri en aza indirebilir ve aradığınız ideal bakıcı ile buluşabilirsiniz.


Aşağıda çocuk ve bebek bakıcısı arayan aileler tarafından sıklıkla sorulan soruları ve bu sorularla ilgili önerileri bulabilirsiniz. Bu türden soruların cevapları ailelerin yaşam tarzına, ihtiyaç, beklenti ve sorunlarına, bakım verilecek çocuğun durumuna, bakıcıdan beklenen ekstra işlere göre değişebilir.Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler: Sık Sorulan Sorular


Çocuğum İçin Hangi Aydan veya Yaştan İtibaren Bir Bakıcı Tutmalıyım?


Bebek bakımı söz konusu olduğunda 0- 2 yaş dönemi çok kritik bir süreçtir. Bu dönemdeki bebeklerin annenin bakımı ve koruması altında olması, anneyle doyasıya zaman geçirmesi ve uzun süre ayrı kalmaması tavsiye edilir.


Gerekli görüyorsanız yeni doğan bebeğiniz için de bir bakıcı tutabilirsiniz veya aile büyüklerinden destek alabilirsiniz. Ancak mümkünse bu süreçte daima çocuğunuzun etrafında olmalısınız. Çalışıyorsanız doğum sonrası iznini mümkün olduğu kadar uzatma veya işinizin şartları bunun için uygunsa bir süre için evden çalışma yoluna gidebilirsiniz.


Çocuk Bakıcısının Yaşı Önemli Mi?


Bu sorunun cevabı şartlara göre değişir. Tecrübeli bir anneyseniz ve çalışmıyorsanız ya da işe alacağınız bakıcı güvendiğiniz bir aile büyüğünün eşliğinde çalışacaksa, genç ve deneyimsiz olması sorun olmayabilir. Zira etrafında her zaman tecrübeleriyle ona yardımcı olacak, yol gösterecek biri vardır.


3 yaşından küçük olan çocuğunuzu bakıcısına emanet edip işe başlayacaksanız, deneyimli bir bakıcı sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Çok küçük bir çocuğun tuvalet eğitimi alması, doğru beslenmesi, temizlik ve öz bakım alışkanlıkları kazanması gerekir ve tecrübeli bakıcılar bu açıdan daha donanımlıdır.


Çok hareketli bir çocuğunuz varsa genç ve enerjik bir bakıcı ona daha iyi ayak uydurabilir. Yine de olgun yaştaki bir bakıcıyı tercih ederseniz sağlıklı ve dinamik olduğundan, çocuğunuzun peşinde koşabileceğinden, gerektiği zaman hızlı hareket edebileceğinden emin olmalısınız.


İkiz Çocuklarım İçin Bakıcı Desteği Almalı Mıyım?


İkiz bebek bakımı işinin üstesinden gelen anneler vardır ama bu gerçekten yorucu ve zor bir durumdur. Çalışsanız da, çalışmasanız da ikiz çocuklarınıza tek başınıza bakmakta güçlük çekersiniz. Bu yüzden, şartlarınız uygunsa bir bakıcı ile anlaşmanız faydalı olur.Yerli Bakıcı Mı, Yabancı Bakıcı mı?


Maddi durumu iyi olup da çocuk bakıcısı arayan aileler çoğunlukla yatılı bakıcıları tercih ediyorlar ve bu da yabancı bakıcılara yönelmelerine sebep oluyor. Çünkü yerli bakıcıların çoğu gündüzlü bakıcı olarak çalışmaya talip oluyor, yabancılar ise tam tersine yatılı olarak çalışabilecekleri işleri istiyorlar.


Ayrıca, günümüzde çocuklarının küçük yaşta, ev ortamında doğal bir şekilde yabancı dil eğitimi almasını isteyen ailelerin sayısı oldukça fazla. Çalışmak için ülkemize gelen bakıcı adaylarının çoğu en az bir yabancı dil bildikleri için de tercih ediliyorlar. Hemen hepsi iyi derecede İngilizce bilen Filipinli bakıcılar işte bu sebeple çocuklu aileler tarafından sıklıkla aranıyor. Birçok Azeri bakıcı Rusça biliyor, bazıları İngilizce de biliyorlar. Yatılı bakıcı olarak çalışmaya istekli olmalarının yanı sıra bir veya daha fazla yabancı dile hakim olmaları yabancı bakıcılara olan talebin artmasına sebep oluyor.


Yabancı bakıcı talebindeki artışın belirgin derecede artması yerli bakıcıların aranmadığı anlamına gelmiyor elbette. Yatılı bakıcıları tercih etmeyen ve çocuklarının ülkemizin örf ve adetlerine göre yetiştirilmesine öncelik veren pek çok aile bakıcı olarak Türkleri tercih ediyor. Konuştuğu dili bilmiyorsanız yabancı bakıcınızla iletişim kurmanız doğal olarak zaman alabiliyor ama yerli bakıcılarla böyle bir süreç yaşamıyorsunuz.


Sonuç olarak “Yerli bakıcı mı, yabancı bakıcı mı?” sorusunun cevabı ailelerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösteriyor.


Sadece Çalışan Anneler Mi Bakıcı Tutmalı?


Ev kadını olsanız da bir çocuk bakıcısı tutma yoluna gidebilirsiniz elbette, bu sizin şahsi durumunuz, istekleriniz ve olanaklarınızla ilgili bir şeydir. Bütçeniz bunun için uygunsa sadece hayatınızı kolaylaştırmak, daha çok dinlenmek için bir bakıcıyla anlaşabilirsiniz. Ayrıca gerektiği ve istediğiniz gibi annelik yapmanıza engel olan bir sağlık sorununuz olabilir. İki veya daha fazla çocuğunuz olduğu için bakıcı desteği almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hareketli sosyal hayatınızdan çok uzak kalmamak için evinizde bir bakıcının çalışmasını isteyebilirsiniz.


Çalışan anneler doğal olarak bir dadı veya bebek bakıcısı tutmaya daha fazla ihtiyaç duyarlar. Önünde sonunda tekrar işe başlamanın zamanı gelir ve çocuk bakıcılığı yapabilecek güvenilir bir aile büyüğü yoksa iyi bir çocuk bakıcısı bulmak için harekete geçmek gerekir. Bu durumda bakıcıyı işe başlamaya belli bir zaman varken ayarlamak daha iyi bir seçenek olabilir. Böylece kendisiyle bir süre beraber kalma, işini nasıl yaptığını, çocuğunuzda sempati ve saygı uyandırıp uyandırmadığını, güven veren bir eleman olup olmadığını gözleme olanağınız olur.


Ev kadınları da, çalışan kadınlar da, bir çocuk bakıcısıyla anlaşmaları halinde çocuklarının bakımını tamamen ona bırakmamaya dikkat etmelidirler. Her koşulda çocuğunuza mümkün olduğu kadar çok zaman ayırmalısınız. Evde bir bakıcı olmasının rahatlığıyla çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenmez, kaliteli zaman geçirmeye dikkat etmezseniz çocuğunuzla aranızda olması gereken sevgi ve güven bağlantısı tam olarak kurulmaz. Bu durumun çocuk üzerinde olumsuz etkileri olur.Eğitimli Bir Çocuk Bakıcısı Mı Tutmalıyım?


Çocuk gelişimi, sınıf öğretmenliği ve benzer bölümlerden mezun olmuş olan çocuk bakıcıları, bebek hemşireleri, anaokulu öğretmenleri gibi eğitimli bakıcılar bebeğinize veya çocuğunuza her açıdan daha nitelikli bir bakım verebilir. Zira çocukları ikna etmenin, yatıştırmanın, eğlendirmenin, dinlendirmenin ve bir şeyler öğretmenin bilimsel yollarını bilirler. Eğitimli çocuk bakıcısı adayları özellikle eğitimli aileler tarafından sıklıkla aranmaktadır. Kendileri eğitimli olan ebeveynlerin çoğu bakıcının da bu özelliğe sahip olmasını isterler.


0 – 2 yaş arasındaki bir bebeğin bakımı daha çok fiziksel bakım tarzındadır ve bakıcısının eğitimli olmaması sorun olmayabilir. Ancak, eğitimli bir bakıcı daha büyük çocukların zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerinde daha olumlu etkiler yapar.


İyi Bir Bakıcı Hangi Kişilik Özelliklerine ve Mesleki Niteliklere Sahip Olmalıdır?


Çocuk ya da bebek bakıcısı seçerken öncelikle güvenilir biri olduğundan emin olmalısınız. Aklınızda evden çıktığınız veya işe gittiğiniz zamanlarda bakıcının çocuğunuza iyi davranıp davranmadığı, karnını doyurup doyurmadığı gibi endişeler olmaması çok önemlidir.


Tecrübeli bir anne değilseniz deneyimli bir bakıcı ile anlaşmayı tercih etmelisiniz. Annenin de, bakıcının da çocuk bakımı konusunda tecrübesiz olması bazı sıkıntılara yol açabilir.


Görüştüğünüz adayların sizin rutininize ve kurallarınıza uygun hareket etmesi şartını koşmalısınız. Bu bakıcıdan gelen fikir ve önerileri kulak arkası etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bakıcınız size bir tavsiye verdiği zaman bu konuda düşündükten, araştırma yaptıktan sonra, söylediği şeyi makul bulursanız elbette ki dikkate almalısınız. Fakat her ailenin belli prensipleri vardır ve çocuğunuzun bakıcısı da sizin prensiplerinize uygun hareket etmek durumundadır.


İşe alacağınız bakıcının çocukları sevdiğinden ve onlarla iletişim kurmanın yollarını bildiğinden, gerektiği zaman eğlenceli, gerektiği zaman disiplinli biri olabileceğinden emin olmalısınız.Sıklıkla Bakıcı Değiştirmek Çocuğumu Olumsuz Etkiler Mi?


Küçükler bağlandıkları kişilerden ayrıldıkları zaman bazı sorunlar ve güvensizlikler yaşayabilirler. Ayrıca sıklıkla bakıcı değiştirmek çocuğun durmadan farklı yüzlere, seslere, tutum ve davranışlara alışmaya ve ayak uydurmaya çalışmasını gerektirir.


Bu durum sizin hayatınızı da zorlaştırır. Sıklıkla yeni bir seçim yapmanız gerekeceği için yorulursunuz. Görüştüğünüz adaylara güven duymamaya, kısa sürede işi bırakmalarının gerekeceğinden korkmaya başlarsınız. Tam belli bir düzen sağladığınızı düşündüğünüz zamanda düzeniniz bozulur.


Çocuğumun Bakıcıya Alışması İçin Ne Yapmalıyım?


İşe alacağınız bakıcıya önceden çocuğunuz hakkında bilgi verin. Neleri sevip neleri sevmediğini, hangi durumlarda sorun çıkaran bir çocuk olduğunu anlatın. Ona nasıl davranması, ne gibi oyunlar oynaması, nelerle beslemesi gerektiğini söyleyin.


Evden gizlice ayrılmayın. Çocuğunuzla vedalaşın ve geri geleceğinizi söyleyin.


Bebeğinizi bakıcıya alıştırmak için onunla yalnız kalmaya yavaş yavaş alışması için zaman ayırma yoluna gidebilirsiniz. İkisini baş başa bıraktığınız süreyi kademeli olarak arttırın. Uykudan uyanıp da sizi etrafında görmeyince korkmaması ve huysuzluk etmemesi için neler yapabileceğinizi düşünün.Bebeğim / Çocuğum Bakıcısı ile Uyum Sağlayamazsa Ne Yapmam Gerekir?


Çocuğunuz, bakıcısına alışması için gereken şeyleri yaptığınız ve bakıcı da gerektiği gibi davrandığı halde onun yanında mutlu ve huzurlu olmuyorsa, ağlıyor, sorun çıkarıyorsa 1 – 2 hafta durumu düzeltmenin yollarını arayın. Hiçbir şey işe yaramazsa yeni bir bakıcı aramaya başlamanız iyi olur.


Bakıcısı İşten Çıkarsa Çocuğuma Ne Söylemeli, Nasıl Davranmalıyım?


Bir çocuk, sevdiği ve alıştığı bakıcısı işten ayrıldığı zaman onu özleyebilir, sevdiği kişilerin kendisini bırakıp gideceği hissine kapılabilir. Çocuğunuzun sizinkiler gibi kriterleri olmasını bekleyemezsiniz. Sizin bir sebeple işten çıkarma gereğini duyduğunuz bir bakıcı ona mutluluk veren biri olabilir. Bu durumda çocuğunuza sakin ve şefkatli bir şekilde anlayabileceği bir açıklama yapmalısınız.


Bakıcı da sizin beklemediğiniz bir zamanda işten ayrılabilir. Her koşulda çocuğunuza olup bitenlerin kendisiyle, kendisinin yaptığı bir hatayla ilgili olmadığını açıklamalısınız. Bakıcıyla yollarınızı iyi bir şekilde ayırdıysanız arada beraberce onu ziyarete de gidebilirsiniz.Bakıcı ile Sorun Yaşandığında Ne Yapmalı?


Bakıcınızdan genel olarak memnunsanız, sizi rahatsız eden şeyler önemli şeyler değilse bunları düzeltmenin yollarını arayın. İyi bir bakıcı bulmak kolay değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bakıcının sıklıkla değişmesi çocuk üzerinde de, ailenin hayatı üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Bu yüzden, sorunlar büyük değilse ve çözülmesi mümkün görünüyorsa bu yolda çaba gösterin.


Fakat çocuğunuza bakım verme şeklinden hoşlanmadığınız, koyduğunuz kurallara uymayan, işini ciddiye almayan, sorumluluklarının hepsini yerine getirmeyen, mesai saatlerine uymayan bir bakıcıyı çalıştırmaya devam etmeniz için de bir sebep yok tabii ki. Bu durumda en kısa zamanda yeni bir bakıcı bulmaya çalışmalısınız.


Bakıcı Nasıl Kontrol Edilir?


Bebeğinizi, çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcıya güven duymanız her şeyden önemlidir. Evinizi kameralar ve ses cihazları ile donatarak bakıcının çocuğunuzla ilişkisini, tutum ve davranışlarını düzenli olarak kontrol edebilirsiniz tabii ama güvenilir bir bakıcı bulmanın vereceği iç rahatlığı bambaşka bir şeydir.


Çocuğunuzun bakıcısını görünce keyifli bir tepki vermesi onun yanında olmasından mutlu olduğunu gösterir. Ayrıca gelişimindeki ilerlemeyi, beslenmiş, temiz ve dinlenmiş görünüp görünmediğini de ölçü alabilirsiniz. Yine de içinize sinmeyen bir şeyler varsa evinize kamera yerleştirmeyi düşünebilirsiniz tabii ki.


Bakıcının işe başlayacağı zamanı doğru ayarlayın. İlk birkaç hafta boyunca siz de onun ve çocuğunuzun yanında olmalı, bakıcının davranışlarını ve çocuğunuzla ilişkisini dikkatle gözlemlemelisiniz. Bir süre sonra yavaş yavaş ikisini yalnız bırakmaya başlayın. Çocuğunuzu aniden ve uzun süreli olarak bakıcıyla yalnız bırakmayın. Bu sürecin kademeli olarak ayarlanması daha doğru olur.


Çocuğunuz az çok konuşabiliyorsa akşamları ona yaşına uygun bir dille gün içinde neler yaptığını, neler yediğini, kimlerle görüştüğünü, dışarıya çıkıp çıkmadığını sorun.


Bakıcıyı kontrol etmek amacıyla arada bir işten izin alıp evinize gelebilir veya bir yakınınızın bazen uğrayıp evdeki durumu kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ancak, bunlar incelikle yapılması gereken şeylerdir. Eve sıklıkla ani baskınlar yapılması bakıcıda endişe yaratır ve bu da iş performansını ve sizinle ilişkisini olumsuz etkiler.Damla Danışmanlık Olarak Çocuk Bakıcısı Arayan Ailelerin Hizmetindeyiz


Sizi istediğiniz yaş aralığında, arzu ettiğiniz eğitime ve deneyime sahip yerli veya yabancı, gündüzlü ya da yatılı bakıcı adaylarıyla buluşturmaya hazırız.


Bize hangi özelliklere sahip bir bakıcı aradığınızı, talep ettiğiniz hizmetleri ve ödeyeceğiniz ücreti bildirmenizden hemen sonra aday havuzumuzdan sizin için en uygun olan adayları araştırmaya başlarız.


Aday veya adayları belirlediğimizde sizinle görüşerek bizim de katılacağımız bir toplantı organize ederiz.


Anlaşmamız halinde aramızda bir sözleşme imzalarız ve bakıcınız anlaştığınız tarihte görevine başlar.


Filipinli bakıcı, ikiz bebek bakıcısı, İngilizce bilen bakıcı, bebek bakıcısı, oyun ablası, hasta bakıcısı, fizyoterapist, Azeri bakıcı, engelli çocuk bakıcısı, gölge öğretmen gibi eleman arayışlarınız için alanında 20 yılı aşkın tecrübesi olan Damla İnsan Kaynakları ile iletişime geçebilirsiniz.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız