Çocuk Pilatesi

Çocuk Pilatesi

Günümüz çocuklarının çoğu dışarıda oynayarak zaman geçirme lüksüne sahip değil. Çocuklarımızı arabaların vızır vızır geçtiği caddelerde arkadaşlarıyla oynamaya bırakamıyoruz tabii ki. Televizyon onları saatlerde hareketsiz zaman geçirmeye sevk ediyordu, erken yaşlarda ellerine geçen tablet ve telefonlardaki oyunların cazibesi bu hareketsizliği iyice körükledi. Bu şekilde vakit geçirirken tükettikleri sağlıksız atıştırmalıklar vücutlarının yağlanmasına, kilo almalarına sebep oluyor. Bunlara okulda, sırada oturarak, evde ödev yaparak geçirdikleri hareketsiz saatleri de eklediğimizde tablo biraz daha kararıyor. Peki, çözüm ne olabilir? Çocuk pilatesi kursları olabilir örneğin. Pilates ve diğer sporlar çocukların günümüzün yaşam şartlarının yol açtığı bazı fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarından kurtulmasını kolaylaştırabiliyor.


Çocuk platesi çocukların bedenlerinin, fiziksel kapasitelerinin farkına varmalarını sağladığı gibi vücudun esneklik kazanmasına ve kasların güçlenmesine de yardım ediyor. Çocuklarda duruş bozuklukları uygun pilates egzersizleriyle azalıyor veya ortadan kalkıyor. Haftada 2 – 3 kere küçük, renkli toplar ve aparatlarla yapılan hareketler omurga eğriliği sorunu olan, bel ağrısı çeken çocuklarda fark edilir derecede olumlu gelişmelere yol açıyor.


Pilatesin çocuklara faydaları söz konusu olduğunda psikolojik etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Düzenli olarak spor yapmanın fiziksel yararlarının yanında kişinin kendini daha iyi, daha zinde hissetmesini de sağladığını bilirsiniz. Bu durum çocuklar için de geçerli tabii ki. Uygun pilates hareketleri bir yandan fiziksel kondisyonu arttırırken bir yandan da rahatlatıcı, zihin açıcı etkiler yapıyor.Çocuk pilatesi çocukların ilgilendikleri diğer spor dalları ve aktivitelerdeki performanslarını da olumlu etkiliyor. Plates sayesinde doğru nefes almak, bedeni dik tutmak, esnetmek gibi beceriler edinen, hareket kabiliyetleri artan çocuklar dans ve tiyatro gibi etkinliklerde daha başarılı oluyorlar.


Çocukların televizyonun karşısında, bilgisayarda, telefon başında uzun ve hareketsiz saatler geçirmeleri günümüz ebeveynlerinin başta gelen şikayetleri arasındadır. Duruş bozukluğu, vücutta yağlanma ve kilo artışı, asosyallik gibi sorunlara yol açabilen bu durumla baş edebilmek için çocukları pilates, yüzme, dans, doğa yürüyüşleri, basketbol gibi etkinliklere teşvik etmek gerekir. Bunu sağlamak her zaman kolay olmayabilir ve zaman alabilir; ama emin olun ki elde edilen sonuçlar, harcanan çabalara değecektir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız