Çocukları Sonbahar Alerjisinden Korumanın Yolları

Çocukları Sonbahar Alerjisinden Korumanın Yolları

Alerjik bünyeli çocuklar özellikle mevsim geçişlerinde rüzgarla taşınarak yayılan polen ve tozlara tepki verirler. Derileri, gözleri ve sindirim sistemleri ev tozu akarlarından, bazı besin maddelerinden, hayvan tüyünden, küf mantarları ve böcek zehirlerinden de olumsuz etkilenir. Bu etkenler alerjik bir bünyesi olan çocuklarda hapşırma, göz kızarıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı gibi sorunlara yol açabilir. Çocukları sonbahar alerjisinden korumak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.


Alerjik Reaksiyonlar Grip veya Sinüzitle Karıştırılabilir


Dünyanın her yerinde Covid 19 tedirginliğinin yaşandığı zor bir yıl geçiriyoruz. Sonbahar alerjik insanlar için zaten zorlu bir dönemdir, pandemi yüzünden bu yıl daha çok endişe veriyor. Ataklar şeklinde ortaya çıkan sık hapşırma, burunda kaşıntı, akıntı ve tıkanıklık gibi belirtiler sinüzit gibi burnu etkileyen başka hastalıklarla veya soğuk algınlığıyla karıştırılabiliyor. Doğru teşhis ve tedavi için bir uzmanla görüşmek gerekiyor.


Çocukları Sonbahar Alerjisinden Korumak İçin Neler Yapılmalı?


*Polenlerin en yoğun olduğu saatler sabah saatleridir. Bu saatlerde çocuğunuzu açık havaya çıkarmaktan ve evi havalandırmaktan kaçının.


*Çocuğunuzda ev tozu alerjisi varsa yatak odasına halı yaymayın. Odasında büyük ve yüklü eşyalar olmamasını sağlayın. Eşyaların sayısı da çok fazla olmamalı.Odasında fazla toz birikmemesi için gereken önlemleri almalı, çocuğunuzun odasını da, evinizi de düzenli olarak temizleyip havalandırmalısınız. 


*Ev yemekleri her zaman hazır gıdalara tercih edilmelidir ama özellikle besin alerjisi olan çocuklar söz konusu olduğunda bu daha da önemlidir. Çocuğunuzun belli besinlere alerjik tepkiler verip vermediğini gözleyin. Fast food yiyecekler, katkı maddeleri içeren hazır gıdalar tüketmesine izin vermeyin.*Çocuğunuz açık havada spor yapıyor mu? Sonbahar döneminde yapmaması daha iyi olur.


*Evin içinde nem ve küf olmaması için gereken tedbirleri alın. İkisi de alerji seviyesini artırır. Çocuğunuzun odasına özellikle dikkat edin. Duvarları ve banyoyu da bu açıdan gözden geçirin.


*Çocukları sonbahar alerjisinden korumak için yapılabilecek şeylerden biri de sigara dumanından korumaktır. Çocuğunuzu dumana maruz kalabileceği yerlere götürmeyin, yanında kesinlikle sigara içmeyin.


*Pandemiyle hayatımıza yerleşen temel kuralları unutmayın. Dışarıdayken çocuğunuza maske taktırın.


*Saçlara ve kıyafetlere yapışan polenler böylece iç mekanlara taşınabilir. Bu yüzden dışarıda giyilen kıyafetler eve gelince değiştirilmeli ve saçlar her akşam yıkanmalıdır.


*Polenlerin daha çok görüldüğü dönemlerde dışarıya çıkarken şapka ve gözlük kullanmak da işe yarayan bir önlemdir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız