Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklar enfeksiyon kaynaklı hastalıklara daha sık yakalanırlar. Sonbaharda okullar başlayınca okul çağındaki çocuklar arasında bu tür hastalıkların görülme sıklığı artar.  Çocukları enfeksiyonlardan korumak ve savunma sistemlerini güçlendirmek için ebeveynlerin bilinçli davranması ve doğru örnek olması gerekir. Aşağıda çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında etkili tavsiyeler bulabilirsiniz.


Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları  • Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için en mükemmel gıda anne sütüdür. Birçok araştırma anne sütünün enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu etki yaptığını göstermiştir. Mümkünse çocuğunuzu altı aylık olana kadar sadece sütünüzle besleyin. 6 ay – 2 yaş arasında da ek gıda takviyesiyle beraber emzirmeye devam edin.

  • Dünyaya geldiği andan itibaren çocuğunuzun yapılması gereken bütün aşılarını yaptırın.

  • Uykunun bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri konusunda neler biliyorsunuz? Yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku hepimiz için gereklidir. Uykuya çocuklar açısından bakacak olursak; özellikle 0 – 5 yaş çocukları için oldukça önemli bir hormon olan büyüme hormonu uyku sırasında salgılanır. Bu yüzden, çocukluk dönemi boyunca gece 22.00’den önce yatağa girilmesi gerekir.


Çocuğunuz daha bebekken onun sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanmasını sağlamaya çalışmalısınız. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek söz konusu olduğunda uyku gerçekten çok önemli bir etkendir.
  • El temizliği enfeksiyon hastalıklarından korunmak açısından çok etkilidir. Çocuğunuza ellerini nasıl ve ne kadar süreyle yıkaması gerektiğini öğretin. Siz de bu konuda dikkatli davranarak ona örnek olun. Çocuğunuz ellerini kendi başına yıkayamayacak yaşta ise bu konuda yardımcı olun.

  • Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken şeylerden biri de sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlamaktır. Çocuğunuzun yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmesine, protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengeli bir beslenme rutini olmasına özen gösterin. İşlenmiş gıda maddelerinden uzak durmasını sağlayın.

  • Düzenli olarak kahvaltı ediyor musunuz? Kahvaltılık, zamansızlık veya başka sebeplerle geçiştirilebilir ama herkes için önemli bir öğündür, özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için. Sabah kahvaltısı yapmak beden ve zihin sağlığını destekler, günü daha enerjik bir şekilde karşılamamızı sağlar. Bu yüzden çocuğunuzun düzenli olarak sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlamalısınız.

  • Çocuğunuzun gün içinde yeterli miktarda su içme alışkanlığı kazanmasına yardım edin. Market ve benzeri yerlerde satılan hazır, gazlı içeceklerin hiçbir faydası yoktur. Bunun yerinizde evde meyve suyu, komposto, ayran hazırlayın ve ailecek bunları tercih edin.


Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 3 Temel Kural


Yukarıdaki listede de gördüğünüz gibi çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek, onları hastalıklardan korumak için temelde 3 şeye dikkat etmek gerekir: İyi beslenme, iyi uyku ve hijyen. Bu konularda ne kadar doğru davranırsanız, doğru örnek olursanız çocuğunuzun vücudunun savunma sistemi de o kadar kuvvetli olur. Evet, sağlıklı beslenme ilkelerinin bir kısmı küçüklere hiç çekici gelmez. Örneğin sebze yemeye genellikle çok sıcak bakmazlar. Fakat siz bu konuda çaba göstermekten vazgeçmemelisiniz. Değişik tarifler denemek, eğlenceli sunumlar hazırlamak, sebze yemeğini masaya çocuğunuzun daha çok tercih ettiği bir yemekten önce getirmek, ebeveynler olarak sebze yemek gibi çözümler, sabır ve anlayışla uygulandığında işe yarayacaklardır. Bu gibi doğru beslenme alışkanlıklarını çocuğunuza küçük yaşlardayken kazandırmalısınız ki yerleşik hale gelsinler.D Vitamini Eksikliği Bağışıklık Sistemini Zayıflatır


Çocuğunuzun yeterince D vitamini aldığından emin olmalısınız. D vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kasların ve kemiklerin güçsüz kalmasına yol açar. Yeteri kadar D vitamini almayan çocukların büyüme ve gelişme süreci bu durumdan olumsuz etkilenebilir.


Ton, somon, sardalye gibi yağlı balıklar, yumurta sarısı, kırmızı et, brokoli ve süt demirden yana zengin besinler arasında yer alır. Kırmızı etin yanında bol yeşillik içeren bir salata yemek demir emiliminin artmasını sağlar.


Ancak, özellikle güneş ışınlarından bu vitamini alamadığımız Ekim – Nisan ayları arasında D vitamini takviyesi almak iyi olabilir. Ancak, bu takviyelerin çocuklara doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Zira gereğinden fazla D vitamini almak olumsuz etkilere sebep olabilir.


Çocuğunuza Mevsim Sebze ve Meyvelerini Yedirin


C vitamini çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından önemlidir. Taze sebze ve meyveler bu vitaminden yana zengindir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenme rutininde mevsim sebze ve meyvelerine mutlaka yer vermelisiniz.Fazla Steril Ortamlar Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Zorlaştırır


Hijyen hipotezi diye bir şey duydunuz mu? Bu, astım ve benzeri alerjik hastalıkların özellikle sosyoekonomik olarak gelişmiş ülkelerde önemli derecede artış göstermesiyle ilgili ve bazı araştırmaların desteklediği bir varsayımdır. Bu hipoteze göre, fazla steril ortamlarda yaşayan ve enfeksiyon etkenleriyle çok az karşı karşıya gelen insanların bağışıklık sistemi çevrede bulunan, vücuda zararı olmayan maddelere de reaksiyon vermeye başlar. Bir başka ifadeyle, aşırı temiz, fazla hijyenik bir ortamda, dış etkenlerden çok fazla korunarak büyüyen bir çocuğun bağışıklık sistemi gerektiği gibi işlemez. Kısacası, temizlik gerekli ve önemlidir ama fazlası insan bünyesine zarar verebilir.


Bir örnek verelim: Evde çok steril bir ortamda büyütülen bir çocuk kreşe başlayınca karşılaştığı mikroorganizmalar yüzünden sıklıkla enfeksiyonlar geçirebilir. İnsanın bağışıklık sisteminin gelişmesi için çocukluk çağında mikroplara ve parazitlere bir dereceye kadar maruz kalması gerekir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız