Çocuklarla Evde Keyifli ve Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

Çocuklarla Evde Keyifli ve Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

Çocuklarla evde keyifli ve kaliteli zaman geçirmek her zaman önemli, fakat birçoğumuzun korona virüsü yüzünden evde eskisine göre daha fazla zaman geçirdiği bu dönemlerde daha da önemli hale geldi. Bu yüzden birçok ebeveyn çocuklarının enerjisini boşaltmanın, gün içinde bir süre ders çalışarak okuldan soğumalarını önlemenin, onlara eğlenceli zaman geçirtmenin yolları hakkında araştırma yapıyor. Eve kapanan çocuklar sıkılıyor, hırçınlaşıyor, ödev yapmak konusunda daha isteksiz, televizyon ve internete daha düşkün hale geliyorlar.


Aşağıda çocuklarla evde keyifli zaman geçirmek için yapılması gereken şeyler konusunda etkili fikirler bulabilirsiniz. Bunları değerlendirirken çocuğunuzun yaşını, seviyesini, yapmaktan hoşlandığı şeyleri dikkate alın. Bu arada, kendinizi çocuğunuzu her dakika oyalamak, durmadan birtakım etkinlikler icat etmek zorunda hissetmeyin. Onu biraz kendi haline bırakırsanız can sıkıntısının etkisiyle yaratıcılığını harekete geçirip kendini oyalamak için güzel fikirler bulabilir. Can sıkıntısı duygusunun böyle bir etkisi vardır. İnsan bir süre sonra bundan kurtulmak için neler yapabileceğini düşünmeye başlar.* Çocuklarınıza günü nasıl geçirmek istediklerini, eğlenceli bir fikirleri olup olmadığını sorun. Varsa fikirlerini dikkate alın. Gerekirse düzeltmeler yapın, ekstra bir şeyler önerin.


* Çocuğunuz öğrenci ise dersleriyle bir kerede iki saatten fazla ilgilenmemesine dikkat edin. Bu süre içinde de küçük aralar vermesini sağlayın. Aksi takdirde konsantrasyonunu kaybeder.


* Evinizi okul ortamı haline getirmeyin. Ders çalışacak saatler ve ders süreleri hakkında çocuğunuzun da fikrini alın.


* İki yaşından küçük çocuklarınızı televizyon ve tablet gibi cihazlardan uzak tutun. Daha büyük olanlar için de yaşına göre bir süre belirleyin. Bu sürenin maksimum iki saati geçmemesine dikkat edin. Çocuğunuzun TV ya da internette neler izlediğini, neler yaptığını kontrol etmeyi unutmayın.


* Gündemle ilgili kaygı uyandırıcı haberleri çocuğunuzla birlikte izlemeyin.* Çocuğunuzla birlikte bir şeyler yaparken bir yandan televizyon izlemeyin, telefonunuzla oynamayın. Kendinizi beraberce yaptığınız şeye verin.


* Taklit yapmayı, bir kişinin bir şeyi hareketlerle anlatmasını ve diğerlerinin de onun ne anlattığını bulmasını gerektiren drama tarzı oyunlar oynayın.


* Çocuklarla evde kaliteli zaman geçirmek için yapılması gereken şeylerden biri de onlarla sohbet etmektir. Çocuğunuza belli bir konudaki fikirlerini, duygularını sorun. Açtığınız konunun ilgisini çekmediğini fark ederseniz başka bir şey bulun. Bir şeyler anlattığı sırada onu dikkatle dinleyin, sözünü yerli yersiz kesmeyin ve sorularına cevap verin.


* Ailecek izlenebilecek filmler bulun ve hep beraber seyredin. Film saatleri için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.


* Çocuklarınızın yapabilecekleri her türlü ev işine dahil olmalarını sağlayın. Çamaşırları katlamak, masayı hazırlamak ve toplamak, erzak dolabını veya kitaplığı düzenlemek, ekmeği dilimlemek, meyve tabağı hazırlamak, alışveriş listesi yapmak gibi şeyler için yardım isteyin.


* Birlikte spor yapın. İnternette çocukların da yapabileceği hareketleri içeren videolar bulabilirsiniz.


* Hep beraber dans edin. Hem eğlenirsiniz, hem de egzersiz yapmış olursunuz.


* Günün bir kısmını kitap okumaya ayırın. Duruma göre çocuğunuza kitap okuyun veya evdeki herkes bir süre için eline bir kitap alıp onu okuyarak zaman geçirsin.


* Puzzle çözün, legolarla bir şeyler inşa edin.* Çocuğunuzla birlikte bir nevi kitap hazırlayın. Bunun için boş bir deftere resimler yapıştırabilir, resimlerin altına uygun şeyler yazabilirsiniz.


* Küçük yaştaki çocuklar daha çok keyif veren etkinlikleri severler. Onlar için aynı zamanda eğitici de olan oyunlar icat edin. Örneğin çocuğunuzun odasına farklı renklerde nesneler koyun ve onları bulup hem ismini, hem de rengini söylemesini isteyin.


* Arada bir kahvaltı veya akşam yemeği için özel dekorlar hazırlayın. Ortamı evde bulunan süs eşyalarıyla, balonlarla, çiçeklerle süsleyin. Bir parti ortamı yaratın ama tek başınıza değil – hazırlıklara çocuğunuzun da katılmasını sağlayın.


* Kız çocukları kıyafet değiştirmek türünden oyunları severler. Kızınızla beraber kombinler yapın, aksesuarların da yardımıyla değişik kıyafetler oluşturun. Hazırladığınız kombinleri değerlendirin, ne olursa daha iyi hale gelebilecekleri hakkında konuşun.


* Evde geçirilecek günü planlarken eğlenceli şeylerle yerine getirilmesi gereken görev ve sorumluluklar arasında bir denge oluşturmaya dikkat edin.


* Çocuğunuzla birlikte bir şey öğrenmeye çalışın. Bu bir yabancı dil olabilir ya da internetteki videolara da bakarak bir kavanozu süslemek, bir fotoğraf için el yapımı çerçeve hazırlamak, takı yapmak, bir giyim eşyasını farklı bir hale dönüştürmek gibi şeyleri deneyebilirsiniz.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız