Elektronik Cihazların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Elektronik Cihazların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Bilgisayarların ve akıllı telefonların lüks olmaktan çok ihtiyaç haline geldiği zamanlardayız. Yeni nesil çocuklar cihaz odaklı bir yaşam tarzı sürüyorlar. Fakat çocuklarımızın günlerini bu tür cihazlara yapışmış olarak geçirmesini önlemeye çalışmamız gerekiyor. Zira elektronik cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri azımsanacak gibi değil. Günde 2 saat kadar bir süre güvenli sayılabilir, ancak daha fazlası çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.


Elektronik Cihazların Çocuklara Zararları


Duruş Bozukluğu, Boyun ve Omuzda Gerilmeler, Sırt Ağrıları


Çocuklarda duruş bozuklukları yaygın ve endişe verici bir sorundur ve günümüzde bu sorun genellikle teknoloji bağımlılığı ile ilişkilidir. Gününün büyük kısmını bilgisayarına doğru eğilmiş olarak geçiren bir çocuk, çok geçmeden cihazın karşısında olmadığı zamanlarda da aynı şekilde eğik durmaya başlar. Dizüstü bilgisayar kullananlar omuzlarını yazmak için kaldırır veya görmek için kamburlaştırırlar. Bunlar zamanla sırt, omuz kasları ve boyunda gerilmelere ve ağrılara yol açar. Rahatsız bir koltuk, uzun bir süreyi oturarak veya tembelce sarkarak geçirmek gibi etkenler de soruna katkıda bulunur.


Obezite


Teknolojik cihazlar çocukları çok uzun süre hareketsiz tutar. Rahatsız edilmeden bir şeyler yapmak veya dinlenmek istiyorsanız bu bazen işinize de gelebilir. Ancak, hareket etmeden geçirilen uzun saatler, bu sırada tüketilen sağlıksız atıştırmalıkların da etkisiyle çocuklarda obeziteye yol açabilir.


Göz Yorgunluğu


Gözlerde kuruluk, yanma hissi ve odaklanma sorunları da elektronik cihazların çocuklara zararları arasında yer alır. Parlak ışıklar, titreyen görüntüler, parlamalar, yüksek ekran kontrastları gibi bir bilgisayar oyununu veya videoyu daha çekici ve heyecan verici hale getiren unsurlar gözlere zarar verebilir. Telefonu eline alıp uzun süre bakmak gözleri yorar.Bileklerde Ağrı


Teknolojik cihazların uzun süreli ve bilinçsizce kullanılması çeşitli sorunlara yol açar. Bunlardan biri de elektronik cihazların aşırı kullanımının bileklerde ve parmaklarda ağrılara, şişliklere veya sertliklere sebep olmasıdır. Çocuğunuz oyunlar için bilgisayarın faresini bileğini döndürerek, garip bir şekilde kullanıyor mu? Ya da sıklıkla güçlü ve tekrarlayan hareketler yapmasını gerektiren oyunlar oynuyor mu? Çok fazla mesaj yazıyor mu? Bunlar zaman içindeki sinirlere ve tendonlara zarar verebilir.


Stres


Elektronik cihazların başında zaman geçirmek keyfi verici olabilir, ancak araştırmalara göre aşırı kullanım stres seviyesini arttırmaktadır. Uzun süre strese maruz kalmak kalp – damar ve sindirim sistemlerini, uyku kalitesini ve duyguları olumsuz etkiler.


Baş Ağrısı


Çocukların baş ağrısından yakındığı nadiren görülür, fakat ekran başında çok fazla zaman geçirenler bu soruna maruz kalabilirler.


Uyku Düzeninin Bozulması


Araştırmalar, cep telefonu ve benzer cihazlara haddinden fazla maruz kalmanın beyin aktivitesinde değişiklikler oluşmasına ve uyku kalitesinin bozulmasına sebep olabileceğini gösteriyor.


Fiziksel Yorgunluk


Bilgisayarın, akıllı telefonun karşısında çok fazla zaman geçirmek beyni tükettiği gibi bedeni de yorar. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olur. Sonuçta insan fazla hareket etmediği halde kendini yorgun hisseder.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız