Emzik Bıraktırma Yöntemleri

Emzik Bıraktırma Yöntemleri

Emziğin çocuğunuzun hayatındaki yeri çok önemli ise işiniz zor olabilir, zira bebeklere emdiği bıraktırmak bazen çok zor olabiliyor. Ama umutsuz olmayın, bu imkansız bir şey değil. Çocuğu emzik tiryakisi olmuş ebeveynler bile bir süre sabırlı ve kararlı davranarak, bazen uykusuz kalmayı göze alarak, emzik bıraktırma yöntemleri hakkında araştırma yapıp birtakım taktikler deneyerek bu sorunun üstesinden gelmeyi başarabiliyorlar.


Bebekler oral dönem boyunca, yani 1,5 – 2 yaşına kadar güçlü bir emme refleksine sahiptirler. Bu dönemde bebek annesinin memesi başta olmak üzere neredeyse her şeyi ağzına götürüp tadına bakar. Emme refleksi bebeğin beslenme ve güven ihtiyaçlarını karşılar. Emzik de bebeğin emme gereksinimini gidermesini sağlayan bir araçtır. Bebeği rahatlatır, kendini güvende hissetmesine ve uykuya daha kolay dalmasına yardım eder, anne memesinin beslenme saatleri dışında kullanılmasını azaltabilir. Emzik kullanan bebeklerde parmak emme alışkanlığı daha az görülür.


Fakat ebeveynler bir noktada emzik bıraktırma yöntemleri hakkında bilgi edinme gereğini duyarlar, zira emzik kullanmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Emzik bir süre sonra alışkanlık yapmaya başlar. Bütün gün, sınırsızca emzik kullanmak anne sütü tüketimini de, diğer gıda maddelerinin alımını da azaltır. Bebeklerde emzik bağımlılığı uzun vadede ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunlara yol açabilir. Sürekli olarak emzik emen bir bebek daha geç konuşabilir. Psikolojik açıdan olgunlaşması gecikebilir. Kulak ve burun hastalıklarına başka bebeklere göre daha sık maruz kalabilir.Emzik Ne Zaman Bırakılmalı?


Oral dönemin sonunda, yani 2 yaşından önce bebeğe emziği bıraktırmak için harekete geçmek gerekir. İki yaşından sonra emzik kullanan bir bebeğin çene yapısı bozulabilir, üst dişleri öne çıkabilir. Ayrıca psikolojik olarak bu dönemde kalma riski de oluşur.


Bebeğe Emzik Bıraktırma Yöntemleri


Çocuğunuzu emzikten vazgeçirmek için kararlı olmalısınız. Bu yoldaki çabalarınızın birbiriyle tutarlı olması da önemlidir. Ayrıca doğru zamanı seçmelisiniz. Çocuğunuz hastaysa, ebeveynler olarak aranızda bir gerginlik varsa, evinizin düzeninde bir değişiklik söz konusu ise bu işi başarmanız zor olur.


*Emziği baştan itibaren sadece çocuğunuzu uykuya daha rahat geçmesini sağlamak için kullandıysanız bırakmasını sağlamanız daha kolay olacaktır. Daha yoğun bir kullanım durumunda işe bunu yaparak başlamanız tavsiye edilir. Uyku saatleri dışında emzik vermeyin. Ve gelecek tepkilere de hazır olun, zira çocuğunuz bunu hemen kabul etmeyecektir. Siz kesinlikle taviz vermemeli, kararınızdan geri dönmemelisiniz.


*Çocuğunuza bunu yapacağınızı önceden haber verin. Emzik vermemeye başlayacağınız günden 3 gün önce bunu belirtin ve bu süre boyunca sıklıkla tekrarlayın. 1 gün kaldığında “Yarın artık emzik kullanmıyoruz” deyin.


*Uygun zamanı belirledikten sonra evdeki bütün emzikleri atın. Çocuğunuz emziğini istediği zaman artık evde emzik bulunmadığını söyleyin. Gerçekten de öyle olmalı, aksi halde siz de geri adım atabilirsiniz.


 Emzik bıraktırma sürecinde uykuya dalana kadar yanında oturun, sohbet edin, ağlarsa okşayın, elini tutun, kendini güvende hissetmesini sağlayın.*”Artık büyüdün, abi / abla oldun, emzik kullanmak sana yakışmaz” tarzı şeyler söylemekten kaçının. Bu, çocuğunuzun büyümekle çok sevdiği bir şeyden mahrum kalmak arasında bağlantı kurup büyümenin iyi bir şey olmadığını düşünmesine yol açabilir.


*Emziği aniden bıraktırmanın daha doğru olduğunu söyleyen uzmanlar da, bunun bir travmaya yol açacağını, bu yüzden kademeli olarak bıraktırmanın daha doğru olacağını söyleyenler de vardır. Kademeli yöntemi tercih ederseniz çocuğunuz 2 yaşına gelmeden 1 – 2 ay önce uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda çocuğunuza sadece belli zamanlarda, durumlarda ve yerlerde emzik vermeli ve belli bir duruma, örneğin sadece evde emzik kullanmaya alışmasından sonra yeni bir sınırlama getirmelisiniz. (“Artık sadece uyku öncesinde kullanalım” gibi.)


*Emziğin ucunu kesme yöntemi bazı çocuklarda başarılı olabilir. Ucu kesilmiş olan emzik bebeğe eskisi kadar cazip gelmez. Bu durumda ona emziğinin bozulduğunu söyleyebilirsiniz. Çöpe atmak pek tavsiye edilmez, çocuğunuz bir süre daha emzik istemeye devam edecektir, istediği zaman ona yine ucu kesilmiş olan emziği vermelisiniz.


 Emziğin kesik ucuna bebeği tiksindirecek nesneler veya acı biber salçası gibi ağzını yakacak şeyler koyan aileler de vardır.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız