Gebelik Çatlaklarından Korunmanın Yolları

Gebelik Çatlaklarından Korunmanın Yolları

Gebelik çatlakları genellikle 3 sebeple oluşur: Hormon seviyelerindeki değişimler, kilo artışı ve derinin gerilmesi. Bebek beklerken aniden veya makul olarak kabul edilenden daha fazla miktarda kilo alan kadınlarda çatlaklar daha yoğun olur. Çatlak oluşumunu belirleyen çok önemli bir etken de genetik yapıdır. Hamilelik döneminde vücutta beliren çatlaklardan tamamen kurtulmak mümkün değildir, fakat bazı tedavilerle daha az belirgin hale gelmeleri sağlanabilir. Bu yüzden, gebelik çatlaklarından korunmak için oluşmalarından önce tedbir almak gerekir.


Hamilelik çatlakları başlangıçta pembe veya morumsu renkli çizgiler halindedir. Bu renk daha sonra beyaza döner. Anne adayı esmer tenliyse çatlaklar gri – gümüş rengi tonlarında olabilir.


Genellikle gebeliğin beşinci ayında belirmeye başlayan cilt çatlakları vücudun her yerinde oluşabilir. En sık görüldükleri yerler karın, bel, kalça, uyluk ve göğüs bölgeleridir.


Gebelik çatlaklarından korunmak için gebeliğin başlamasından itibaren cildinizi nemlendirecek ürünler kullanmalı, 20. haftadan itibaren de doktorunuza danışarak çatlak oluşumunu engelleyen ürünler uygulamalısınız. Derinin elastikiyetini koruyan, nem ve yağ miktarını arttıran ürünler çatlak oluşmamasını veya az miktarda oluşmasını sağlayabilir. Fakat hangi ürün veya ürünleri kullanacağınıza kendi başınıza karar vermemelisiniz, zira bazı kozmetiklerin gebelik döneminde kullanılması yan etkilere yol açabilir.Vücutta çatlak oluşumu sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Kaşıntı sorunu yaşanabilir. Fakat bazen doktora başvurmayı gerektirecek derecede rahatsız edici olabilen bu kaşıntılar gebelik süreciyle ilgili başka sebeplerden de kaynaklanabilir.


Çatlak oluşumunu ve miktarını etkileyen birçok faktör vardır. Gebelik döneminde bolca su içmek, sigara, çay ve kahveden uzak durmak, yeterince ve kaliteli uyumaya dikkat etmek, bol miktarda sebze meyve tüketmek ve su içmek de bu açıdan dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.


Yukarıda da belirttiğimiz gibi, en iyisi çatlaklar oluşmadan önce önlem almaya başlamaktır. Daha sonra, en azından yeni olanların görünümünü belirgin derecede azaltacak tedavi uygulamaları bulabilirsiniz. Fakat hamilelik sürecinde oluşan çatlakları tamamen giderecek bir çözüm henüz bulunmamıştır.


Doğum yaptıktan sonra çatlak tedavisi yaptırmayı düşünürseniz doktorunuza da danışarak bunu mümkün olduğu kadar kısa süre içinde yapmalısınız. Oluşumunun üstünden çok zaman geçmiş, derinleşmiş çatlakların görünümünün hafifletilmesi daha zordur.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız