Gebelikte Folik Asit: Kaynaklar, Dozaj ve Kullanım

Gebelikte Folik Asit: Kaynaklar, Dozaj ve Kullanım

Vücutta çeşitli rolleri olan bir B vitamini türü olan folatın yapay versiyonu olan folik asit, nöral tüp defektleri olarak bilinen bir grup doğumsal anomaliyi önleme işlevine sahiptir. Nöral tüpün fetüs gelişiminin erken dönemlerinde kapanmaması ciddi sakatlıklara yol açabilir ve hatta ölümcül olabilir. Gebelikte folik asit kullanmak bu önemli riskten korunmak açısından çok önemlidir.


Nöral tüp nedir? Gebeliğin üçüncü ayının başından doğuma kadar geçen süre içinde (fetüs) beyne ve omuriliğe dönüşen yapı.


Gıda ve Beslenme Kurulu yetişkinlerin günde 400 mcg (mikrogram) folik asit tüketmesini, gebelik sırasında miktarın 600 mcg’ye çıkarılmasını tavsiye eder. Bu miktarın emzirme döneminde 500 mcg’ye düşürülmesini önerir.


Folik Asidin Faydaları


Folik asit vücudun yeni hücreler yapmasına yardım eder. Buna kırmızı kan hücreleri de dahildir. Yeterli miktarda alınmaması insan vücudunda folat eksikliği anemisi gelişmesine sebep olabilir. Bu durumun sonucunda vücut oksijen taşımak için yeterince kırmızı kan hücresi üretemez ve organ fonksiyonlarının bozulması dahil çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir.


Fetüsün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olduğundan, gebelikte folik asit kullanımı normalden fazla olmalıdır. Folik asidin hamilelik dönemindeki en önemli faydalarından biri nöral tüp kusurlarını önlemesidir.Ne Zaman Alınmalı?


Nöral tüp kusurları gelişimin erken dönemlerinde, genellikle kişi gebe olduğunu bilmeden önce ortaya çıktığından, hamile kalmak isteyen her kadının denemeye başlamadan önce folik asit takviyesi almaya başlaması önerilir.


Gebeliklerin yaklaşık yarısı plansız olduğundan, birçok uzman, hamile kalabilen herkesin bu takviyeyi alması gerektiğini düşünür. Böylece, bir sürpriz gebelik durumunda bile nöral tüp kusurları riski azaltılmış olur.


Folik asidin suda çözünme özelliği hızlı bir şekilde metabolize edilmesini sağlar. Bu yüzden, folik asit takviyesi alanların günde 1 adet alması önerilir. Takviyeyi belli bir saatte veya yemekle birlikte almak gibi zorunluluklar yoktur. Yine de, örneğin her sabah kahvaltıyla beraber almayı alışkanlık haline getirmek unutma riskini önleyeceğinden, faydalı olabilir.


Ne Miktarda Alınmalı?


Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği beslenme rutininde ne kadar folat aldığına bakılmaksızın günde 400 mcg folik asit içeren bir takviye alınmasını önerir. Çok fazla folik asit kullanımı B 12 eksikliği belirtilerini gizleyebileceği için kişi, doktoru tersini söylemedikçe günde 1000 mcg’den fazla folik asit almamalıdır.


Nasıl Alınmalı?


*Muz


*Ispanak


*Börülce


*Avokado


*Brokoli


*Portakal suyu


*Kuşkonmaz


*Brüksel lahanasıKahvaltılık gevrek ve yulaf ezmesi gibi güçlendirilmiş tahıllar da folik asit bakımından zengin gıdalar arasında yer alır.


Gıda maddelerinden çok fazla folat alınması mümkün değildir. Güçlendirilmiş tahıllar da dahil olmak üzere, takviyelerden çok daha fazlası alınabilir.


Prenatal vitaminlerin ve birçok multivitaminin içeriğinde folik asit bulunur. 1’den fazla takviye kullanan kişilerin günde 1000 mcg’den fazla folik asit almadıklarından emin olmaya dikkat etmeleri gerekir.  Folik asidin gereğinden çok az veya çok fazla miktarda alınmaması önemlidir.


Sonuç olarak folik asit herkes için gerekli bir besindir ama hamilelikte folik asit kullanımı özellikle önemlidir.  Gebe kalmayı planlayan kadınların bu konuda en doğru şekilde davranmak için bir doktorla görüşmeleri faydalı olur.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız