İyi Bir Baba Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İyi Bir Baba Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Bir erkek olarak çocuk sahibi olduğunuzda, hatta eşinizin gebe kaldığını öğrendiğinizde hayatta yeni bir amacınız olur: İyi bir baba olmak. Aileye gelen bebeğe birincil olarak bakım veren kişi annedir, ancak çocuk gelişimi söz konusu olduğunda baba figürü de aynı derecede önemlidir. Babasıyla arasında sağlıklı bir ilişki olan çocuklar daha mutlu ve güvenli olurlar.


Geçmişte kadınların dışarıda çalışmadığı, ebeveyn rollerinin daha ayrışmış olduğu zamanlarda babalar çocuklarıyla daha az paylaşım yaparlardı ve baba – çocuk ilişkisi daha mesafeliydi. Günümüzde bu durum değişmiş bulunuyor, babaların çocuklarıyla daha yakın olması teşvik ediliyor. Günümüzün babaları çocuklarına sevgi göstermek söz konusu olduğunda daha rahat davranıyorlar. Uzmanlar da eskilere göre daha yakın, sıcak ve demokratik olan bu tutumu onaylıyor.


Ancak, her iki tutumun da uç örneklerinin bazı sorunlara yol açabileceğini unutmamak gerekiyor. Fazla mesafeli ve sert bir baba – kız veya baba – oğul ilişkisinde yeterli babalık işlevi sağlanamıyor. Bu durumda baba neredeyse bütünüyle korkulması, çekinilmesi gereken bir figür olduğundan ilişkinin sevgi ve şefkat boyutu eksik kalıyor. Babayla çocuğun arkadaş gibi olduğu daha yakın ve sıcak ilişkilerde ise çocuk babasına yeterince saygı ve güven duyamıyor.İyi Bir Baba Olmanın Püf Noktaları


İyi bir baba olmak için yapmanız gereken şeylerden biri çocuğunuzun annesine saygı göstermektir. Evli iseniz huzurlu ve mutlu bir evlilik yürütmek için üstünüze düşenleri yapmalı, boşanmış iseniz anneye saygı göstermeli ve destek olmalısınız. Anne ve baba olarak aranızda her koşulda seviyeli, düzgün, nazik bir ilişki olmalı.


Her fırsatta çocuğunuzla zaman geçirmeli, bunun için fırsat yaratmalısınız. Mutlu bir çocuk yetiştirmenin temel kurallarından biri çocuğa vakit ayırmak, birlikte çeşitli etkinlikler yapmaktır. Beraber kitap okuyun, oyunlar oynayın, piknik yapın, yürüyün, spor yapın, sinemaya ve tiyatroya gidin, alışverişe çıkın. Çocuğunuzla sohbet edin, sorularını cevaplayın. Birçok yönden size bağımlı küçük bir çocuğun babası olduğunuz yıllar geçip gidecek; her anın tadını çıkarmaya bakın.


Baba ile çocuk arasındaki ilişkinin samimi ve doyurucu olması gerekir. Bir çocuk babasının varlığını daima yanında hissetmelidir. Güven veren, destekleyen, iyi örnek olan ve saygı uyandıran bir baba olmanız çocuğunuzun olumlu kişilik özellikleri edinmesini sağlar.


Çocuğunuzun kendini değerli hissetmesi için ona değer vermeli ve bunu göstermelisiniz. Dikkatinizin ve ilginizin onun üstünde olduğunu belli etmelisiniz. Yaşı ne kadar küçük olursa bir çocuğa danışılabilecek şeyler vardır. Akşam yemeği menüsü için, eve aldığınız kediye koyulacak isim veya hafta sonu birlikte yapabileceğiniz şeyler hakkında fikrini sorabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendi fikirlerinin de önemsendiğini düşünür.


İyi bir baba olmak için çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız gerekir. Bir şeyler sormak, anlatmak veya paylaşmak istediği zaman onu dikkatle dinlemelisiniz. Söyledikleri karşısında ani ve sert tepkiler vermemeye özen göstermelisiniz. Çabucak öfkelenir ve yargılayıcı davranırsanız çocuğunuz duygu ve düşüncelerini, sorunlarını sizinle paylaşmaya çekinecektir. Bu durumda ona yardımcı olamaz, yanlış bir düşünce veya davranıştan geç olmadan vazgeçmesini sağlayamazsınız.


Bir şeyler anlatırken de çocuğunuzun yaşını, algı seviyesini dikkate almalısınız. Anlatmak istediklerinizi net ve açık bir şekilde ortaya koymalı, konuyla ilgili sorularına anlayabileceği şekilde cevap vermelisiniz.Çocuğunuzun yanlışlarını düzeltin, onu iyi bir insan olması için eğitin. Yanlış bir şey yaptığı veya söylediği zaman uyarın. Koyduğunuz sınırlara uymadığı, belli bir yanlışı ısrarla tekrarladığı zaman davranışlarının sonuçlarını görmesini sağlayın. İyi şeyler yaptığında takdir edin ve arada bir ödüllendirin.


Sevginizi sadece sözlerle değil, fiziksel temasla da gösterin. Çocuğunuza sarılın, şefkatle dokunun. Bunun psikolojik gelişimi üzerinde olumlu etkileri olacaktır.


Çocuğunuzun kalbini kırdığınız, ona karşı yanlış bir şey yaptığınız zaman özür dileyin, gönlünü alın ve aynı hatayı tekrarlamamaya çalışın.


Onun karşısında her zaman sakin, anlayışlı ve adaletli olmaya çalışın. Kötü günleriniz, hoş olmayan davranışlarınız olabilir elbette. Küçük yanlışlarınız için kendinizi insafsızca suçlamayın, onları telafi etmeye ve yinelememeye gayret edin.


Çocuğunuzun nasıl biri olmasını, nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranın. Nazik ve yardımsever bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız çevrenizdekilere karşı öyle olun. Yerlere çöp atmasını istemiyorsanız siz de atmayın. İyi bir baba olun ki oğlunuz sizin gibi bir baba olmayı amaçlasın, kızınız evlenmek için sizin gibi bir erkeği tercih etsin. Mutlaka böyle olacağının garantisi verilemez ama ihtimalin yükselmesi bile güzel olur, değil mi?

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız