Kışın Doğan Bebekler İçin Bakım Tüyoları

Kışın Doğan Bebekler İçin Bakım Tüyoları

Annelerin kışın doğan bebekler ile ilgili en büyük kaygılarından biri çocuğun üşütüp hastalanmasına yol açmaktır. Bebeği soğuk havaların olumsuz etkilerinden korumak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.


Bebeğin iskelet, sinir ve bağışıklık sistemleri için önemli bir vitamin olan D vitamininin büyük kısmı vücut tarafından, cildin güneş ışığı aldığı zamanlarda üretilir. Bu yüzden kış bebekleri güzel havalarda kol ve yüz bölgeleri açık olarak 10 – 15 dakika süreyle güneş ışığına çıkarılmalıdır. Havanın soğuk olması bebeğin hava almasını ve güneşin büyümesine yardım eden etkilerinden faydalanmasını engellememeli, uygun havalarda sokağa çıkma fırsatı kaçırılmamalıdır.


Bebeği dışarıya çıkarmadan önce karnını doyurmak vücuduna soğuk havada ısı üretmesi için ihtiyaç duyacağı kaloriyi sağlar. Fakat bunun ısıtıcı etkisi fazla sürmez. Rüzgarlı bir günde dışarıya çıkılacaksa bebeğin narin cildinin çatlamaması için vücudunun açıkta kalan kısımlarına nemlendirici sürmek iyi olur.


Kışın evlerde ısıtmadan ötürü nem kaybı oluşabilir. Evdeki nem oranının yüzde 50 civarında tutulması bebeğin burun tıkanıklığı gibi sorunlardan korunmasını sağlar. Birkaç aylıktan büyük olan bebeklerin bulunduğu odanın sıcaklığının da 20 – 23 derece civarında olması tavsiye edilir. Fazla sıcaklık ortamda nem kaybına ve bebeğin cildinin kurumasına sebep olabilir.


Kışın doğan bebekler ince, hafif giyim eşyalarıyla kat kat giydirilmelidir. Böylece bebek, bu giysilerin çoğaltılması veya azaltılması yoluyla pratik bir şekilde ısı farklılıklarından korunabilir. Vücut ısısının dörtte biri baş yoluyla kaybedildiğinden, hava çok soğuk olmasa bile bebeğin başı bir şapkayla korunmalıdır. Çok soğuk havalarda kulakları, boynu, elleri ve ayakları da uygun giysilerle kapatılmalıdır. Ne kadar sıkı giydirilmiş olursa olsun çocuğu uzun süre soğukta tutmaktan kaçınmak gerekir.Bebeğin cilt altı yağ dokusu yeterince gelişmediğinden vücudu ısıyı yetişkin bir insanınki gibi koruyamaz. Bu yüzden vücut ısısı sıklıkla ölçülmeli, 35 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Bu durum normalden düşük kiloyla dünyaya gelen bebekler için daha da önemlidir. Oda sıcaklığını arttırmak, kucağa sarmak veya daha kalın giydirmek vücut ısısının normale dönmesini sağlayabilir. Bunlar işe yaramazsa bir doktora başvurulması tavsiye edilir.


Bebeklerde cilt kurumasını önlemek için bebeklere özel üretilmiş nemlendirici losyonlar kullanılabilir. Temizlik için sıklıkla sabun kullanmak tavsiye edilmez. Bunun gerekli olduğu zamanlarda bebeklerin hassas ciltleri için üretilmiş bir bebe sabunu kullanılmalıdır.


Geceleri metabolizma yavaşlar, bu yüzden bebeği yeterince örtmek önemlidir. Bebeği sıkacak kadar kalın olmayan birkaç kat örtü kullanılması tavsiye edilir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız