Kolay Bir Doğum İçin 15 Tavsiye

Kolay Bir Doğum İçin 15 Tavsiye

Çocuk sahibi olmaya karar veren veya bebek bekleyen bütün kadınların hayalidir kolay bir doğum yapmak. Aşağıdaki tavsiyeler anne adaylarına bu konuda yardımcı olacaktır.


Kolay Bir Doğum İçin Tavsiyeler


Gebelik ve Doğum Hakkında Bilgi Edinin


İlk defa doğum yapacaksanız bu konuda endişeleriniz olması doğaldır. Doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek sizi rahatlatır. Kitaplar okuyabilir, videolar izleyebilir, bir doğuma hazırlık kursuna kaydolabilirsiniz. Başka bir alternatif de gebelik ve doğum sürenci bir doula (doğum koçu) ile birlikte geçirmektir.


Doktorunuzla Almanız Gereken Folik Asit ve Diğer Vitaminler Hakkında Konuşun


Doktorunuzla görüşüp gebe kalmadan önce ve gebelik sürecinde hangi vitamin ve takviyeleri almanız gerektiğini öğrenin.  Folik asit vücutta DNA sentezi, kan yapımı, yeni hücre oluşumu gibi önemli süreçlerde rolü olan bir B vitamini türüdür ve gebelik sürecinde, hatta bazen hamile kalmadan önce kullanılması önerilmektedir.Nasıl Beslenmeniz Gerektiğini Öğrenin


Gebelik dönemindeki beslenme tarzı bebeğin sağlıklı gelişmesi açısından önemli ve etkilidir. Doktorunuzdan tüketmeniz ve kaçınmanız gereken gıda maddeleri hakkında tavsiye alın. Taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. İşlenmiş etlerden, dondurulmuş hazır gıdalardan uzak durun. Çok tuzlu yemekleri seven biriyseniz bu alışkanlığınızı değiştirin. Haftada 2 porsiyon kırmızı ve beyaz et tüketin. Çay tiryakisi iseniz buna da sınır koyun. Çay, özellikle yemeklerin yanında içildiğinde demir eksikliğine yol açabilir. Kolay bir doğum yapmak istiyorsanız dengeli, sağlıklı ve sürece uygun bir şekilde beslenmeye çok dikkat etmelisiniz.


Gebelik Sürecinde Kaliteli Uykunun Önemi


Kaliteli uyku her zaman, herkes için gereklidir ama gebelik gibi hassas dönemlerde bu konuda daha dikkatli davranmak gerekir. Kolay bir doğum için yapılması gereken şeylerden biri de uyku düzenine, iyi uyumaya özen göstermektir. Yorgunluk ve uykusuzluk stres yapar. Stres sizin için de, bebeğiniz için de zararlıdır. Uyku ile ilgili sorunlarınız varsa doktorunuzla görüşüp tavsiye isteyin.


Yapabileceğiniz Gebelik Egzersizleri Hakkında Doktorunuzla Konuşun


Hamilelikte yapılabilecek birçok egzersiz türü vardır ama sizin için hangilerinin uygun olduğuna kendi başınıza karar vermemelisiniz. Bu süreçte yapılması gereken egzersizler yaş, alınan kilo miktarı, bebeğin ana rahmindeki durumu, anne adayının sağlık sorunları, gebeliğin hangi döneminde olduğu gibi etkenlere göre değişir. Yoga, gevşeme ve nefes egzersizleri, hamile pilatesi, yüzme, yürüyüş ve squat gibi egzersizlerden hangilerini yapabileceğinizi doktorunuza sorun ve tavsiyelerini mutlaka dikkate alın.


Tokofobi (Doğum Korkusu) Sorununuz Varsa Bir Uzmanla Görüşün


Önemli bir psikolojik sorun olan tokofobi genellikle kuruntulu, endişelere kapılmaya meyilli, karamsar, acı ve ağrı eşiği düşük olan kişilerde veya kötü bir doğum tecrübesi geçirmiş ya da çevresinden olumsuz, korkutucu doğum hikayeleri duymuş olanlarda görülür. Kadınların yaklaşık yüzde onunu etkilediği tahmin edilen bu problem psikoterapi ve hipnoz gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Doğum yapmakla ilgili büyük korku ve kaygılarınız varsa bir psikiyatriste veya psikologa başvurmalısınız.Bütün Kaygılarınızı Doktorunuzla Paylaşın


Size anlamsız veya çocukça gelenler de dahil bütün endişelerinizi doktorunuza iletin. Doğumdan önce aklınızda ne kadar az soru işareti olursa o kadar iyi olur. Doktorunuz sizi rahatlatacak, kaygılarınızı azaltacak bilgiler verecek; gerekiyorsa bir terapistle görüşmenizi tavsiye edecektir.


Parasal Konuları Netleştirin


Mali konularda yapılması gereken planlama, düzenleme ve hazırlıkları gebeliğinizin son aylarına bırakmayın. Doğum süreci ve sonrası için potansiyel masrafları hesaplayın. Bankalarda, resmi kurumlarda yapılacak işleriniz varsa bunları halletmeye çalışın.


Mümkünse Günlük Hayatınızda Büyük Değişiklikler Yapmayın


Bebek beklerken sigara içmek, alkol almak gibi alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor. Bu gibi şeylerin dışında, doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadığı sürece günlük hayatınızın seyrini çok değiştirmemeye çalışın. Beslenmenize, uykunuza her zamankinden daha çok özen gösterin ama kendinizi aşırı derecede sakınmaktan kaçının. Çok fazla tedbirli davranırsanız doğum olayı gözünüzde daha çok büyür. Bu da strese girmenize sebep olur.


Doğum Türü Tercihi Hakkında İyi Düşünmek Gerekir


Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir ama ne şekilde doğum yapacağınızı siz de iyi düşünmeli ve bu sorumluluğu üstlenmelisiniz. Tercihiniz normal doğum olsa bile farklı düşünmenizi gerektirecek bir risk söz konusu olabilir. Bütün ihtimalleri değerlendirmeli ve konuyu eşinizle de görüşmelisiniz.


Doğum Çantası Son Haftalarda Hazır Olmalı


Doğum çantasında olması gerekenler hakkında bilgi edinin ve gebeliğinizin son haftalarında eksiksiz bir çanta hazırlamış olun.Doğum Yapacağınız Hastaneyi Belirleyin


Maddi şartlarınızı da göz önünde bulundurarak, size en çok güven veren hastaneyi seçmeye çalışın. Hastanenin koşulları ve doktorları hakkında araştırma yapın. Hatta gidip görün, böylece içiniz daha rahat eder. Bu seçimi son zamanlara bırakmayın. Bu gibi konular netleşirse endişeleriniz azalır, kendinizi daha rahat hissedersiniz.


Bebek Odası Hazırlığı


Bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra bebek odası için eşya alımına başlayın. Odaya uygun boyutlarda, sağlıklı ve güvenli eşyalar seçmeye özen gösterin. Büyük, metal mobilyalar almaktan kaçının; zira bu tür mobilyaların yorgunluk vereceği ve uyku kalitesini olumsuz etkileyeceği yolunda görüşler var.


Doğum Başlangıcında Çevrenizde Olacak Kişi veya Kişileri Belirleyin


Zamanı geldiğinde sizi hastaneye götürecek kişiyi önceden ayarlayın. Eşinizle birlikte gidecekseniz doğuma yakın bir zamanda birkaç kere evden hastaneye giderek yolculuk provası yapabilirsiniz. Doğuma giderken trafiğe takılma ihtimalini aklınızda bulundurun ve böyle olursa sakin kalmaya çalışın. Yanınızda sizi yatıştıracak, rahatlatacak kişiler olmasını sağlayın. Refakatçiniz de sizinle beraber gerilirse endişeleriniz artar.


Doğumun Yaklaştığını Anladığınızda Hastaneye Gitmek İçin Acele Etmeyin


Hastaneye erken gidip sancıların sıklaşmasını beklemek psikolojik açıdan yorucu olabilir. Normal şartlar altında, doğum sancıları 3 – 5 dakikalık aralıklarla gelmeye ve kasılmalar 1 dakika sürmeye başlayana kadar evinizde zaman geçirmeniz daha iyi olur.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız