Kolay Doğum İçin 10 Tavsiye

Kolay Doğum İçin 10 Tavsiye

Kolay bir doğum yapmak anne adaylarının ortak hayallerinden biridir. Gebe kadınların doğum öncesinde kaygılı olmaları doğaldır, ancak bazı hazırlıklar yapılarak bu kaygıların en aza indirilmesi mümkündür. Bunun için gayret göstermek de gerekir, zira anne adayının fazla stresli olması çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Kolay doğum için verdiğimiz tavsiyelerin ilk defa doğum yapacak kadınlara da, daha önce anne olmuş olanlara da yol göstereceğini umuyoruz.


Kolay Doğum İçin Tavsiyeler


Doğuma Hazırlık Kursuna Gidin


Doğuma hazırlık kursları bebek bekleyen çiftlere veya kalabalık gruplara beden farkındalığı, doğum süreci, ıkınma teknikleri, hastaneye gitme zamanı, gebe kadınları rahatlatma yöntemleri, doğum sırasında ve sonrasında yaşanması beklenen şeyler gibi konularda eğitim verir. Böyle bir kurs almanın güveni artırmak, bilgi seviyenizi yükseltmek, yersiz endişelere kapılmayı önlemek gibi birçok faydası olabilir.Doğum Hakkında Bilgi Veren Kitaplar Okuyun


Gebelik ve doğum hakkında kitaplar okuyun. İnternette de bu konuda birçok bilgi bulabilirsiniz ama aynı zamanda bilgi kirliliği yüzünden kafanızın karışması ve endişelerinizin artması da mümkündür. İyi seçilmiş birkaç kitap daha iyi bir alternatif olabilir.


Doğum Yapacağınız Hastaneyi Belirleyin


Evinize yakın, güvenilir, temiz, iyi referansları olan hastaneleri araştırın. İçlerinden birini seçin ve doğumdan önce ziyaret edin. Bu sizi rahatlatır ve doğum yapmaya giderken daha az kaygı duymanızı sağlar.


Folik Asit Almaya Başlayın


Birçok kaynakta bebek gelişimi açısından büyük önem taşıyan folik asidi kullanmaya başlamak için ideal zamanın gebe kalmadan 3 ay öncesi olduğu belirtilir. Planlı bir gebelik söz konusu değilse bunu yapamayabilirsiniz ama hamile kaldıktan sonra doktorunuzla görüşerek ne şekilde ve ne miktarda almanız gerektiğini öğrenmeyi ihmal etmeyin. Doktorunuz sizi gebelik sürecinde almanız gereken besin maddeleri hakkında da bilgilendirecektir. Onun tavsiyelerini dikkate alarak vücudunuzu kolay doğum yapmak için hazırlayın.Yeterince Uyumaya Dikkat Edin


Gebelik boyunca yaşanan hormonal değişiklikler, mide bulantıları ve yanmalar, sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı gibi durumlar anne adaylarının uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir.  Uykusuzluk ve bundan kaynaklanan yorgunlukla stres hamilelik sürecini zorlaştırır, doğum için ihtiyaç duyacağınız enerjiyi azaltır. Bu konudaki sorunlarınızı doktorunuza anlatmalı ve tavsiyelerini dikkate almalısınız.


Doğumla İlgili Endişelerinizi Doktorunuzla Paylaşın


Başkalarının tecrübeleri gereksiz korkulara kapılmanıza yol açabilir, internet ortamındaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden, en iyisi doğumla ilgili bütün kaygılarınızı hekiminizle paylaşmanızdır. Doktorunuza kafanızdaki bütün soruları çekinmeden sormalısınız. Aklınızda ne kadar az soru işareti olursa doğum konusunda o kadar rahat olursunuz.


Egzersiz Yapın


Doktorunuz doğuma kadar olabildiğince az hareket etmeniz gerektiğini söyleyebilir, durumunuz bunu gerektiriyorsa elbette ki böyle yapmalısınız. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse size uygun gebelik egzersizleri hakkında bilgi edinmeli ve bunları yapmalısınız. Hamilelik sırasında yapılan egzersizler vücudu rahatlatır, dayanıklılığı ve gücü artırır, diyabet riskini önler, sırt ve bel ağrılarını minimuma düşürür, ağırlık kontrolünün sağlanmasına ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.


Doğumdan Önce Maddi Konuları Aydınlığa Kavuşturun


Hekiminizden ve doğum yapacağınız hastaneden muhtemel giderleriniz hakkında bilgi alın, ne gibi ekstra durumlar olabileceğini de öğrenin. Bu konuları eşinizle birlikte değerlendirin.  Kolay doğum yapmanızın şartlarından biri de kendinizi rahat ve güvende hissetmenizdir. Maddi konuları planlarsanız doğuma az bir zaman kaldığında bunlar yüzünden strese girmek durumunda kalmazsınız.Günlük Rutininizi Fazla Bozmamaya Çalışın


Gebelik sürecinde hayatınızda mutlaka bazı değişiklikler olacaktır. Ancak, doktorunuz tersini tavsiye etmedikçe günlük rutininizde dramatik değişiklikler yapmak doğumu zihninizde gereğinden fazla büyütmenize neden olabilir. Sigara ve alkol kullanmak gibi alışkanlıklarınız varsa kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bunları bırakmalısınız tabii ki. Fakat bir zorunluluk olmadıkça normal düzeninizin fazlaca dışına çıkmamak vücudunuzun ve zihninizin doğumu daha rahat karşılamasına yardımcı olacaktır.


Korkularınızı İhmal Etmeyin


Tokofobi (doğum korkusu) kişinin doğuma dair olağanüstü endişeleri olmasının tıbbi ismidir. Eğer siz de doğuma dair korkuları psikolojinizi etkileyecek kadar derin yaşıyorsanız zaman kaybetmeden bir profesyonelden yardım almalısınız.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız