Koryon Villus Biyopsisis (CVS) Nedir?

Koryon Villus Biyopsisis (CVS) Nedir?

Down sendromu tanı testleri arasında yer alan koryon villus biyopsisi (CVS) genellikle hamileliğin 10 – 13. (bazı kaynaklara göre 11 – 14.) haftaları arasında yapılır. Koryon villus örneklemesi olarak da bilinen bu test en çok bebeklerde Trizomi 21 olması ihtimalini değerlendirmekamacıyla uygulanmakla beraber başka genetik rahatsızlıklar hakkında da bilgi verir.


Test, bebeğin eşi olarak da bilinen plasentadan ince bir iğneyle bir miktar doku alınması şeklinde gerçekleştirilir. Genellikle 15 – 20 dakika süren işlemden önce ultrasonla bebeğin ve plasentanın pozisyonuna bakılır. Daha sonra iğneyle karın kısmındaki deri ve rahim duvarından geçilip plasentaya ulaşılır. CVS testi sırasında alınan doku örneği değerlendirilmesi için laboratuara gönderilir.


Sonucun ortaya çıkma süresi testin hangi hastalığın tespiti için yapıldığına bağlı olarak 1 – 2 günle 2 – 3 hafta arasında değişebilir. Sık rastlanan anomalilerle ilgili sonuçlar daha kısa sürede alınır. Elde edilen sonuç genellikle test edilen olasılıkla ilişkilidir, diğer durumlarla ilgili sonuçlar ortaya çıktığı nadiren görülür.


Koryonik villus biyopsi testi amniyosenteze göre daha avantajlı bulunur; zira gebeliğin daha erken dönemlerinde uygulanır ve dolayısıyla ailenin bebeğin durumu hakkında daha önceden bilgi edinmesini sağlar.


Birçok kadının ifadesine göre CVS ağrıdan çok rahatsızlık veren bir işlemdir. Sonrasında uygulama bölgesinde baskı veya hassasiyet hissedilebilir. Damla şeklindeki kanamalar ve periyodik kasılmalar normal kabul edilir. Şiddetli kanama halinde doktora başvurmak ve kanamalar duruncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.Bu testi yaptırmanızın gerekmesi halinde yanınızda bir refakatçi olması iyi olur. Daha sonraki birkaç gün boyunca istirahat etmeniz, yoğun, yorucu egzersizler yapmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmanız tavsiye edilir.


Gebe kadınların CVS testinden ötürü düşük yapma olasılığı yüzde 1 ile 2 arasında değişir.


Koryon Villus Biyopsisi Hangi Durumlarda Önerilir?


*Anne veya baba adayında bebeğe aktarılabilecek genetik bir hastalık olması halinde


*Anne veya baba adayının ailesinde bebeğe geçebilecek bir genetik hastalık bulunması halinde


*Çiftin daha önce genetik hastalığı olan bir çocuğa sahip olması durumunda


*Gebelik döneminde yapılan kan testi, ense kalınlığı taraması gibi bir testin sonucunda bebeğin genetik bir hastalıkla dünyaya gelmesi riskinin yüksek olduğunun görülmesi halinde

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız