Ödev Yapmayan Çocuk Problemi

Ödev Yapmayan Çocuk Problemi

Çocuğunuz yapması gereken bütün ev ödevlerine karşı mesafeli mi, yoksa sadece sevmediği derslerle ilgili ödevleri yapmaktan mı hoşlanmıyor? Ödev yapmayan çocuk problemi oldukça yaygındır ve anne babalara bazen büyük sıkıntı verir.


Okul çağındaki bir çocuğun, ilk zamanlarda ödevlerini bir yetişkinin yardımıyla yapsa da, zaman içinde kendi başına yapmaya başlaması gerekir. Bu konuda işler beklendiği gibi gitmiyorsa aşağıdaki olasılıklar üzerinde düşünmek gerekir:


*Yapması gereken ev ödevleri çocuğumun kapasitesini aşıyor mu?


*Çocuğumu ödevlerini benimle birlikte yapmaya çok mu fazla alıştırdım? Bunu benimle / bizimle baş başa zaman geçirme fırsatı olarak görüyor ve bu yüzden yardıma ihtiyacı varmış gibi yapıyor olabilir mi?


*Çocuğum kendine güvenmiyor mu? Her aşamada kontrol edilme ve onay alma ihtiyacı mı duyuyor?


Ödev yapmayan çocuk sorunu bazen ebeveynlerin yanlış tutumlarından da kaynaklanabilir. Aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır:


*Çocuğunuzun ödevlerini yapması için evdeki diğer kişilerden ayrı, düzenli ve sessiz bir çalışma köşesi düzenleyin. Ödevin masa başında yapılması gerekir. Masanın bulunduğu odanın diğer kısımları dağınık olsa bile masanın üstü mümkün olduğu kadar düzenli olmalıdır. Ortamın sıcaklık ve ışığının da uygun olmasına dikkat edin.*Çocuğunuza planlı yaşamayı öğretmeniz onun yararına olur. Ev ödevleri konusunda da planlı olmasına yardım edin. Ödevleri günün hangi saatlerinde yapacağını belirlemesine izin verin. Birkaç uygun alternatif sunarak yanlış bir zaman seçmesi olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu planın oturması gerekir. Çocuğunuzun dersleri ve ödevleriyle her gün aynı saatlerde ilgilenmesi önemlidir. Bunu yapıp yapmadığını kontrol edin.


*Ebeveynler olarak bu konuda farklı fikirleriniz olsa bile bunu çocuğunuzun yanında tartışmayın.


*Okuldan geldiği gibi ödev yapmaya oturmasını istemeyin. Önce biraz dinlenmesi, rahatlaması için zaman tanıyın.


*Asla çocuğunuzun yerine onun ödevlerini yapmayın.


*Ödev yapmayan çocuk konusunda yapılan hatalardan biri denetlemeyle ilgili ebeveyn tutumlarıdır. Çocuğunuzun, ödevlerini bitirdiği zaman takdir edileceğini, yapmaması halinde de bir açıklama yapmak zorunda olduğunu bilmesi gerekir. Öğretmeninin ödev kontrolü yaptığından da emin olmalısınız.


*Evinizde bir çocuk bakıcısı çalışıyorsa bu konudaki talep ve kurallarınızı ona da iyice anlatın.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız