Yaz Gebeleri İçin Etkili Tavsiyeler

Yaz Gebeleri İçin Etkili Tavsiyeler

Yaz sıcakları herkesi az çok olumsuz etkiler ama anne adaylarını daha fazla rahatsız eder. Yaz gebeleri özellikle son dönemlerde sıcak ve nemli havalardan çok rahatsız olabilirler. Sıvı tüketimi her zamankinden önemli hale gelir. Tatil planlarını duruma uygun şekilde yapmak, yapılacak egzersizleri dikkatle seçmek gerekir. Aşağıda yaz aylarında sağlıklı bir gebelik geçirmek için göz önünde bulundurulması gereken noktaları bulabilirsiniz.


*Bağırsaklarınızın daha iyi çalışması için sebze ve meyve yiyin. Meyve tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edin, çok fazla şeker içeren yaz meyvelerinden ölçülü miktarda tüketin. Fazla miktarda çay ve kahve içmekten kaçının.


Vücudunuzun Omega ihtiyacınızı karşılamak için haftada 2 kere balık yiyin. Çok fazla yağ veya baharat içeren yiyeceklerden uzak durun. Gebelik sürecinde vücudun protein ve mineral ihtiyacı artar. Bu ihtiyacı bitkisel ve hayvansal besinlerden dengeli bir şekilde tüketerek karşılamalısınız.


Ödem riskine karşı tuz kullanımını minimuma indirin ama tamamen kesmeyin.



Akşam saatlerinde hafif yemekler yiyin. Akşam yemeği yemenizle yatağa girmeniz arasında en az 1 saat olmasına dikkat edin.


*Pamuk gibi sağlıklı kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri ve iç çamaşırlarını tercih edin.


*Yaz gebeleri güneş ışınlarından korunmaya çok dikkat etmelidirler. 11.00 – 16.00 arasında dışarıda, güneşin altında olmaktan mümkün olduğu kadar kaçının. Tatilde de, gün içinde dışarıya çıkarken de güneş koruyucu kullanın.


Yaz güneşi (gebelik maskesi) oluşumu riskini arttırır. Dışarıdayken iyi bir güneş gözlüğü ve geniş kenarlı bir şapka kullanın.


*Sağlıklı bir hamilelik geçirmekteyseniz tatile çıkabilirsiniz. Ancak, gebeliğin son dönemlerinde, doğum yakınken uzun yolculuklar tavsiye edilmez. Uçak yolculuğu yapmadan önce doktorla görüşmek ve muayeneden geçmek gerekir. Bebek bekleyen bir kadın uzun yol sırasında mutlaka 2 saatte bir kısa yürüyüşler yapmalıdır. Buna dikkat edilmezse dolaşım sistemi olumsuz etkilenir.


Tatile çıkacaksanız gideceğiniz yerin yakınında donanımlı bir hastane olduğundan emin olun. Buna hiç ihtiyacınız olmayabilir ama varlığını bilmek rahatlatıcı olur, ayrıca sıkıntılı bir durum yaşanırsa da çaresiz kalmazsınız.


*Hamilelik sürecinde terleme de, terlemeye bağlı sıvı kaybı da normalden fazla olur. Susuz kalmak halsizlik, göz kararması, idrar yolları enfeksiyonları, kabızlık, kasık ve karın ağrısı gibi sorunlar yaşanması ihtimalini arttırır. Yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun.



*Gebe kadınlar için uygun spor dalları arasında en çok tavsiye edilenlerden biri yüzmedir. Hamile kadınların denizde yüzmeyi tercih etmesi tavsiye edilir. Havuzda yüzecekseniz havuzun bakım ve kontrollerinin eksiksiz bir şekilde yapıldığından emin olun. Yüzdükten sonra uzun süre ıslak mayoyla kalmaktan kaçının.


Yürüyüş için sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih edin.


Düşük veya erken doğum gibi riskler söz konusu olmadıkça hamile kadınların spor yapması tavsiye edilir. Egzersiz yapmak vücudun yüklendiği ağırlığı daha rahat taşımasına yardım eder, fazla kilo alma riskini azaltır ve doğumu kolaylaştırır.


Evde pedal çevirmek güvenlidir, ayrıca yoga ve pilates de yapılabilir. Doktorunuzdan egzersiz tavsiyeleri isteyin.


* Gün içinde birkaç kere ılık duş almak hem kan dolaşımını rahatlatır, hem de serinlik hissi verir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız