Yenidoğan Bakımı: Stresli Ebeveynler İçin 8 Tavsiye

Yenidoğan Bakımı: Stresli Ebeveynler İçin 8 Tavsiye

Yeni doğmuş bir bebek ebeveynlerinin hayatına heyecan ve aktivitenin yanında bol miktarda yorgunluk ve stres de getirebilir. İster ilk, ister ikinci veya üçüncü bebek söz konusu olsun, aşağıdaki tavsiyelerin bazen 7 / 24 yenidoğan bakımı ile ilgilenmesi gereken stresli ebeveynler için yol gösterici olacağını umuyoruz.


Kendinize Dikkat Edin


Kafeini tok tutan veya uyku ihtiyacınızı erteleyecek bir besin olarak görme eğilimine direnin. Bunun yerine sağlıklı beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterin, arada bir mutlaka temiz hava alın. Gece saatleri için eşinizle birlikte ikinizin de dinlenmesine olanak veren bir bebek bakım planı oluşturmaya çalışın. Bu gibi iyi, sağlıklı alışkanlıklar yeni doğan bebeğinize bakmak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi korumanıza yardım eder.


Hızlı Duygusal Değişimlere Hazır Olun


1 – 2 saat içinde bebeğinizin minicik parmaklarına hayranlık duymak, yenidoğan bakımı yapabilecek kapasitede biri olmadığınızı düşünmek, bağımsızlığınızı kaybettiğiniz için üzülmek gibi birçok farklı duygu yaşayabilirsiniz. Bu süreç sizin için de, partneriniz için de yorucu ve endişe verici olabilir. Aranızdaki bağın zayıflamaması için çocuğunuzu yatıştırmanın zor olması veya bütçenizle ilgili endişeleriniz gibi sizi rahatsız eden konular hakkında konuşun. Her fırsatta hafif, keyifli sohbetler edin; paylaşılan bir gülüş yorgunluğun ve kaygıların hafiflemesine yardımcı olabilir.


Konuklarınız İçin Ziyaret Kuralları Belirleyin


Bebeğin gelişini kutlamak, onu hayranlıkla seyretmek, sizi tebrik etmek için evinize gelmek isteyen yakınlarınız ve arkadaşlarınız için ziyaret kuralları oluşturun. Sizin için en uygun olan günleri, ne kadar süre için müsait olabileceğinizi belirtin. Ziyaretçilerin bebeğinize dokunmadan önce ellerini yıkadıklarından emin olun. Hasta olanların daha sonra gelmesini rica edin.


Dinlenmeye çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda güvendiğiniz yakınlarınızın bebekle ilgilenmesine izin verin.Standartlarınızı Esnetin


Bebeğinizin sağlığı için gereken ortam temizliğini sağlayın ama evin biraz tozlu olmasını çok dert etmeyin. Yıkanmış giysileri ihtiyacınız olana kadar sepetin içinde veya uygun bir odada bekletin. Çok yorgunsanız yemek için tost ve salata gibi basit alternatifleri tercih edin. Yenidoğan bakımı bazen çok zaman alır, standartlarınızı korumak adına kendinizi daha da yormayın.


Değerli Anları Gözden Kaçırmayın


Bu süreçte bir yandan yorgunluk ve uykusuzluk çekecek, bebeğinizle ilgili endişelere kapılacaksınız, zor günler geçireceksiniz. Bir yandan da çocuğunuz kısa süreler içinde büyük değişimler geçirecek, gözlerinizin önünde hızla büyüyecek. Onun gülüşlerindeki, bakışlarındaki, hareket ve davranışlarındaki değişiklikleri kaçırmayın. Kaosun ortasında bile anı takdir etmeye çalışın.  


Tanıdıkların Yardım Tekliflerini Kabul Edin


Sevdiklerinizin uzattığı yardım elini kabul edin. Sizin için ne yapabileceklerini sorduklarında o anda en çok işinize yarayacak olan şeyi isteyin. Bu, bebeği bir süre kucakta tutmak, çamaşırları katlamak veya sehpaların tozunu almak olabilir.Diğer İlişkilere De Zaman Ayırın


Başka çocuklarınız varsa onlarla birebir ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Arada bir eşinizle dışarıda zaman geçirin ve bir kahve ya da öğlen yemeği için arkadaşlarınızla buluşun.


Gerekirse Profesyonel Yardım Alın


Bunalımda olduğunuzu düşünüyor veya bebeğin dünyaya gelişinden sonraki yeni hayat düzenine ayak uydurmakta çok zorluk çekiyorsanız doktorunuzla veya bir psikiyatrla görüşün.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız