Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Bebeklerde tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığı 1,5 – 2,5 yaş arası olmakla beraber uygun zaman çocuktan çocuğa değişebilir. Bu konuda dikkate alınması gereken tek nokta genel olarak kabul edilen doğru zamanın gelmiş olması değildir. Çocuğun bu eğitimi almaya başlamak için gereken fiziksel ve duygusal yeterliliğe de sahip olması gerekir.


Bebeklerde Tuvalet Eğitimi


Çocukların Tuvalet Eğitimi Almaya Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler


Bebeğin lazımlık veya tuvalet kullanabilmesi için öncelikle dengede durmayı başarabilmesi ve yürüme yetisini kazanmış olması gerekir. Bunun yanında;


Sabahları kalktığı zaman bezi kuru oluyorsa ve gün içinde en az 2 saat kuru kalabiliyorsa,


Bezi ıslandığı veya kaka yüzünden kirlendiği zaman rahatsız oluyor ve bezini değiştirmenizi istediğini gösteren huzursuz hareketler yapıyorsa,


Tuvaleti, özellikle de kakası geldiği zaman rahatsız oluyor ve bunu belli ediyorsa,


Alt giysisini aşağı indirebiliyorsa,


Tuvaletinin geldiğini söyleyebiliyor veya en azından hareketlerle anlatabiliyorsa,


Öğlen uykularından altı kuru olarak kalkıyorsa,


Basit talimatları anlıyor ve uygulayabiliyorsa,


Tuvalette ne yaptığınızı merak ediyor ve tuvaleti kullanmaya hevesli görünüyorsa bebeğiniz tuvalet eğitimi almaya hazır demektir.Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?


Çocuğunuzla konuşun, hayatındaki bu yenilik hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.


Kullanacağı malzeme ve eşyaları tanıtın.


Tuvalet eğitimi kartları alarak sırasıyla neler yapması gerektiğini öğrenmesine yardım edin.


Bu fikre alışmasını ve yapması gereken şeyleri öğrenmesini sağlayacak oyunlar oynayın. Örneğin giydirilecek yedek kıyafetleri olan bir bebek alın. Onu birlikte banyoya götürün ve alt kıyafetini çıkarıp lazımlığa oturtun.


Kullanacağınız tuvaletle ilgili terimleri belirleyin. Bunlar aile içinde kullanılan ve çocuğun da söyleyebileceği basit kelimeler olmalı.


Gerçek bir tuvalet küçüklere fazla büyük görünebilir, onu kullanma fikri korkutucu gelebilir. Bu yüzden tuvalet eğitimine bir lazımlıkla başlamak daha iyi olur. Ayrıca lazımlık kullanırken ayakları yere değdiği için kendilerini daha rahat ve güvende hissederler.


Oturağını kendisinin seçmesi için alışverişe birlikte gidin.


Lazımlığa alışması için biraz süre verin. Bunu lazımlığı oyun oynadığını odaya koyarak yapabilirsiniz. Oynarken, televizyon seyrederken üstüne oturmaya teşvik edin ama bunun için zorlamaktan kesinlikle kaçının. Çocuğunuz varlığına alıştıktan, benimsedikten sonra oturağı banyoya koyun, çocuğunuza çişini ve kakasını artık ona yapabileceğini söyleyin ve denemelere başlayın.


Çocuğunuzu tuvalet ihtiyacı duyduğunda bunu size haber vermesi için teşvik edin.


Tuvalet eğitimi sürecinde bebeğinizle sadece siz ilgilenmeyecekseniz, örneğin bakıcısı varsa sizin ve bakıcının tutum ve yaklaşımının aynı olmasını ayarlayın.


Sabah uyandığında, yemeğini yedikten sonra, tuvaletinin geldiğini tahmin ettiğiniz zamanlarda çocuğunuzu lazımlığa oturmaya teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağladıktan sonra sonuç alamazsanız ısrar etmeyin.Bebeklere Tuvalet Eğitimi Vermeye Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bebeğiniz veya ailenizle ilgili aşağıda belirtilenler gibi sıkıntı verici bir olay veya bir değişiklik varsa tuvalet eğitimini bir süre için erteleyin.  • Daha yeni ev değiştirdiyseniz

  • Çocuğunuza yeni bir kardeş geldiyse

  • Boşanma süreci içindeyseniz

  • Çocuğunuz ciddi bir hastalık geçirmekteyse

  • Çok yakın birini henüz kaybettiyseniz


Bebeklerde Tuvalet Eğitimi İçin Diğer İpuçlarıÇocuklara tuvalet eğitimi vermek için yılın en uygun zamanı ilkbahar – yaz aylarıdır. Bu dönemde salgın hastalıklar daha az görülür. Çocukların daha az, daha hafif giydirilmesi de kolaylık sağlar.


Bazı çocuklar ilk başlarda çişlerini oturağa yapar, ancak kaka için bezlerini kullanmayı sürdürürler. Buna hazır olun.


Çok sabırlı davranın. Çocuğunuzun kısa süre içinde ve her seferinde başarılı olmasını beklemeyin. Ufak tefek kazalar olabilir, bu durumda sala kızgınlık, tiksinme, küçümseme gibi tepkiler vermeyin.


Kesinlikle baskıcı davranmayın. Bu konuda tavrınız “Teklif var, ısrar yok” şeklinde olmalı.


Tuvalet sonrası temizliği ve ellerin yıkanmasının önemi konusunda da bilgi verin.


Başlangıçta gündüzleri tuvalet alışkanlığını kazanmasını sağlamaya çalışın. Daha sonra yavaş yavaş gece alıştırmalarına geçin. Yatmasına yakın saatlerde fazla sıvı tüketmemesi iyi olur. İlk başlarda yatağına yatak koruyucu örtü koyabilirsiniz. Çocuğunuzun vücut saatini takip ederek geceleri belirli saatlerde tuvalete kaldırabilirsiniz.


Başarılı olduğu zaman çocuğunuzu takdir edin, gülerek veya ona sarılarak memnuniyetinizi belli edin. Arada bir küçük bir ödül de verebilirsiniz. Ama çok abartılı sevinç gösterileri yapmaktan ve her başarısında ödül vermekten kaçının. Böyle yaparsanız her zaman bunu beklemesine yol açarsınız.Bebek Alıştırma Külodu


Bebek alıştırma külodu, sıvıyı kısmen emen, külot formunda bir çeşit bebek bezidir. Bebeğe tuvalet eğitimi vermeyi kolaylaştıran bir üründür. Tek kullanımlık modelleri de vardır fakat yıkanabilen modelleri daha ekonomiktir.


Küçüklerin tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için tuvalet eğitimi verilen dönemde bez bağlamaktan kaçınmak gerekir. Alıştırma külodu, bir nevi bez olmakla beraber, bebeğin artık altında bez olmadığını düşünerek psikolojik olarak rahatlamasını sağlar. Bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra çocuğunuzu sıklıkla tuvalete oturtarak çişini oraya yapma alışkanlığı kazanmasını sağlamanız gerekir. Çocuk bu ürün sayesinde külot giydiği hissine kapılır ve idrarını küloduna yapmaması gerektiği sinyalini alır. Fakat tuvalet eğitimi tamamlanana kadar arada bir mutlaka kazalar olacaktır. Alıştırma külodu sayesinde bebeğinizin kıyafetleri bu kazalar sırasında ıslanmamış, kirlenmemiş olur. Aynı zamanda, tamamen sızdırmaz olmadığı için, bebeğin ıslaklığı hissedip rahatsız olmasını sağlar.


Alıştırma külodu kullanacak olursanız terletmeyen ve vücuda nefes aldıran malzemelerden üretilmiş olmasına, lastiklerinin çocuğunuzun belini ve bacaklarını sıkıp acıtmamasına dikkat etmelisiniz. Bebek külodun içinde rahatsız olursa bu tuvalet eğitimi sürecine zarar verir.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız