Bebek bakıcısı seçmenin püf noktaları

Bebek bakıcısı seçmenin püf noktaları

Çalışan kadınların en büyük sorunlarından birisi doğumdan sonra çocuklarını kendi elleriyle büyütmek isteseler de iş hayatına geri dönmek zorunluluğundan bunu yapamamaları. Zorlu ve uzun bir süreçten sonra minik bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almanın mutluluğunu ve ferahlığını yaşayan annenin özellikle çalışan kadın ise yeni bir kaygısı başlar: Bebeğine nasıl bakacağı ve kimden destek alacağı. Düşünün ki hayatınızdaki en değerli varlıkla sizden bile daha fazla vakit geçirecek, hatta ilk konuşmasını duyacak, ilk yürümesini görecek kişi için bir seçim yapıyorsunuz. Haliyle bebek bakıcısı seçmenin püf noktaları hakkında bir şeyler bilmek gerekiyor.


Bebeğe bakıcısı seçerken en önemli husus, aslında birçok konuda olduğu gibi güvendir. Kimisi çocuklarının bakımlarını kendi veya eşinin annesine yükleyerek en güvenli limanlara demir atıyorlar. Sizin böyle bir imkanınız yoksa çevrenizden iyi bildiğiniz birinin daha önce çocuğuna baktırdığı ve memnun kaldığı birini bulmaya çalışmak en mantıklı yoldur.


Anne veya tanıdıklarından yana şansı olmayan insanlar mecburen ilanla bakıcı arama yoluna giderler. Ancak ülkemizdeki işsizlik durumu dikkate alındığında böyle bir ilana alakalı alakasız birçok kişi başvuracak, hem zamanınızı hem de umudunuzu kaybetmenize sebep olacaktır.


Karşınıza bazen “Ben üç çocuğumu da kendim büyüttüm bu konuda deneyimliyim” diyen insanlar da çıkabilir fakat bir kadının üç çocuk büyütmüş olması onun iyi bir bakıcı olacağını göstermez. Kendi çocuğunu büyütmek ile başkasının çocuğunu büyütmek arasında ciddi bir fark var. Sonuçta sizin çocuğunuz sizin belirlediğiniz kurallarla, sizin istediğiniz gibi büyütülmelidir ve ihtiyacınız olan hem tarzı ve bakış açısı sizden çok farklı olmayan, hem de bu yöndeki taleplerinizi dikkate alacak biridir. İşin özü bebek bakıcısı arıyorsanız ve bir tanıdık bulamadıysanız arayacağınız bakıcı'nın vasıflarından birisi deneyim, ikincisi de mümkünse eğitim olsun. Anaokulu öğretmeni, çocuk gelişimi bölümünden mezun ya da bebek hemşiresi çok doğru bir tercih olacaktır. Tabi bu vasıflar tek başına yeterli değil aynı zamanda sizden önce de birkaç ailenin bebeğine uzun süre bakmış birisini tercih etmelisiniz.


Böyle biriyle görüştüğünüzde öncelikle soracağınız soru daha önce yanında çalıştığı aileden neden ayrıldığı olsun. Ayrılış sebebini dinledikten sonra da aileyi arayarak aldığınız bilginin doğruluğunu teyit edin. Bu konular size zor geliyorsa bir danışmanlık şirketiyle anlaşma da yapabilirsiniz.  Tabii bu sefer de hangi danışmanlık şirketine başvurmanın verimli olacağı sorunu var. Bunu da yine tanıdıklardan, internette annelerin ve anne adaylarının paylaşımlarda bulunduğu forum sitelerinden, daha önce bir çocuk bakıcısı ile çalışmış kişilerin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.


Bakıcı görüşmelerinde her şeyi net bir şekilde ele almak çok önemlidir. Gelen kişiye çocuk bakıcılığının yanı sıra evin temizlik işlerini de yaptıracaksanız bu açıdan neler beklediğinizi ayrıntılı bir şekilde söylemelisiniz ki daha sonra bu yüzden sorun çıkmasın. Şunu da unutmayın; çok fazla ekstra beklentiniz olması bakıcı'nın çocuğunuzla yeterince ilgilenmesini engeller.


Sadece düşük ücretle çalıştıklarına dayanarak yabancı bakıcılarla anlaşmak çocuğunuz açısından çok zararlıdır. Özellikle 3 yaşına kadar çocuğunuzun bakıcısı sizin dilinizi düzgün konuşan birisi olmalı. Yabancı bakıcı olsun, yabancı dil de öğrenmiş olur diye düşünürseniz o zaman maddi imkanlar dahilinde İngilizce, Fransızca veya Almanca konuşan referanslı dadılarla anlaşmanız önerilir.


Bebek bakıcısı arayışındaki ailelerin kafasına kamera konusu da takılıyor. Böyle bir şey yapmayı düşünüyorsanız bunu görüştüğünüz bakıcıya baştan söylemelisiniz. Bunu bilmek bakıcının daha dikkatli ve özenli davranmasını sağlar, Ayrıca bir kişinin, kendisinden habersiz olarak bu şekilde izlenmesi etik olmaz.


Umarız çocuğunuza en iyi şekilde bakacak bakıcıyla karşılaşırsınız. Dadiniz.com size bu konuda yardımcı olmaktan mutlu olacaktır, aklınızda olsun.

BLOG KATEGORİLERİ
Faydalı BilgilerÇocuk HastalıklarıGenelDekorasyonModa ve Çocuk GiyimiHizmet Noktalarımız